ЯК УНИКНУТИ ХАБАРА НА ДОРОЗІ?

Кількість переглядів: 2614

Про що: 
Методи запобігання корупції при спілкуванні з працівниками поліції

Ситуація: Водій зупиняється на вимогу працівника поліції, який називає водієві причину зупинки та просить пред’явити документи. Водій надає в руки інспектору водійське посвідчення та техпаспорт на авто. Працівник поліції вказує, що водій порушив Правила дорожнього руху та зазначає, що необхідно сплатити великий штраф чи навіть загрожує конфіскувати авто. При цьому він натякає на можливість вирішення ситуації без оформлення протоколу. Наївний водій «сплачує штраф на місці» і радіє, що досить легко вийшов із ситуації, а працівник поліції кладе гроші в кишеню за неіснуюче порушення.

Ця інструкція пояснить як уникнути корупційної ситуації.

Уникненню корупційної ситуації сприятиме впевнене знання своїх прав як водія:

  • Просити поліцейського надати для ознайомлення службове посвідчення  (ч.3 ст.18 Закону України "Про Національну поліцію");
  • Знати причину зупинки (пп. в п. 2.14 Постанови КМУ “Про правила дорожнього руху”). Вичерпний перелік причин для зупинки наводиться у ч. 1 ст. 35 Закону України “Про Національну поліцію”.

При цьому слід мати на увазі, що законодавством встановлена відповідальність водія за невиконання лише законних вимог поліцейських (ч. 6 ст. 62 Закону України “Про Національну поліцію”)

Якщо адміністративне правопорушення не було зафіксоване в автоматичному режимі водіям транспортних засобів також рекомендується вимагати складення протоколу про адміністративне правопорушення.

Вимагати складення потрібно передусім для:

За фактом порушення Правил дорожнього руху поліцейський виносить постанову про притягнення до адміністративної відповідальності та накладає на водія штраф. Постанову про адміністративне правопорушення, винесену працівником поліції можна оскаржити протягом 10 днів до суду. Заяву до суду слід подати за місцем вашої прописки або за місцеперебування відповідача, тобто працівника поліції.

Користуйтесь телефоном довіри.

За будь-яких ознак порушення закону поліцейськими потрібно дзвонити на гарячу лінію Патрульної поліції та повідомляти про особу працівника поліції, який вчиняє корупційні дії, час і місце вчинення таких дій. Працівники цієї служби будуть зобов’язані відреагувати на таку заяву та розпочати службове розслідування стосовно корупціонера.

Номер гарячої лінії працівник Патрульної поліції повинен надати водієві за першою ж вимогою. Якщо цей номер не вдається дізнатись, за номером 102 нададуть потрібну інформацію.

Не забувайте про фото- та відеозйомку.

Жодним законом не забороняється робити фото- та відеозйомку всього, що відбувається з водієм після зупинки авто на вимогу працівника поліції. Відповідно до ст. 9 Закону України «Про Національну поліцію», поліція здійснює свою діяльність на засадах відкритості та прозорості, а згідно зі ст.307 Цивільного кодексу України згода на фото-, згода на відеозйомку припускається, якщо така зйомка відбувалась у публічному місці, яким є проїжджа частина дороги.

Якщо поліцейський намагається заборонити зйомку себе, посилаючись на ч. 2 ст. 307 ЦК, посилайтеся на ст. 21 ЗУ «Про інформацію», згідно до якої до інформації з обмеженим доступом не можуть бути віднесені відомості про незаконні дії органів державної влади, місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

 

Посилання


  • Коментарі
Завантаження коментарів...