ЯК ПРОВОДИТИ ГРОМАДСЬКУ АНТИКОРУПЦІЙНУ ЕКСПЕРТИЗУ

Кількість переглядів: 2466

Громадська антикорупційна експертиза – діяльність із виявлення у нормативно-правових актах та проектах нормативно-правових актів положень, які можуть сприяти вчиненню посадовцями корупційних правопорушень або правопорушень, пов’язаних з корупцією.

 

Шляхи здійснення:

1   Самостійне проведення антикорупційної експертизи.

2   Проведення антикорупційної експертизи у складі Ради громадських експертиз при Комітеті Верховної Ради України з питань запобігання і протидії корупції.

3   Проведення антикорупційної експертизи у складі Громадської Ради при Міністерстві юстиції України.

 

Що робити з результатами громадської антикорупційної експертизи?

1.     Оприлюднювати їх через соціальні мережі, власні сайти, сайти організації, яку Ви представляєте.

2.     Інформувати:

•    органи влади, які розробляли проект нормативно-правового акта та до повноважень яких належить розгляд питань, що висвітлюються у антикорупційній експертизі;

•    відповідні комітети Верховної Ради України, у разі якщо проект нормативно-правового акта депутатський;

•    Кабінет Міністрів України, як вищий орган у системі органів виконавчої влади (однак, КМУ направить вашу експертизу до органу, який безпосередньо розробляв проект. Переваги – КМУ буде контролювати виконання свого доручення щодо розгляду ваших зауважень викладених в експертизі. Ризики – можливий формальний розгляд органом висновків, що містяться у вашій експертизі, оскільки у законодавстві немає прямої вимоги щодо обов’язкового врахування викладених у ній зауважень, лише щодо їх оприлюднення у випадку виявлення факторів, що сприяють або можуть сприяти вчиненню корупційних правопорушень.

 

Рекомендації щодо порядку проведення антикорупційної експертизи:

Першочергово необхідно визначити належність нормативно-правового акта та/або проекту нормативно-правового акта до сфер правового регулювання. Зокрема, можливим є виділення наступних груп суспільних відносин яких стосуватиметься нормативно-правовий акт та/або проект нормативно-правового акта, що підлягатиме експертизі:

1) права та свободи людини і громадянина;

2) повноваження органів державної влади та органів місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування;

3) надання адміністративних послуг;


4) розподіл та витрачання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів;

5) конкурсні (тендерні) процедури;

6) інших питань, що можуть призвести до протиправного отримання благ, послуг, пільг або інших переваг матеріального та/або нематеріального характер.

 

Надалі рекомендуємо вам:

1.     Застосовувати комплексне дослідження нормативно-правових актів та/або їх проектів з метою виявлення корупціогенних факторів/чинників.

2.     Керуватись Методологією проведення антикорупційної експертизи, затвердженою наказом Міністерства юстиції України від 24.04.2017 № 1395/5.

3.     При підготовці висновків враховувати і можливість надання рекомендацій щодо усунення корупціогенних факторів/чинників.

4.     Визначати можливі негативні наслідки дії корупціогенних норм (показово у співвідношенні до грошової одиниці).

З зразком висновку громадської антикорупційної експертизи можна ознайомитися тут.

Якщо вас зацікавили окремі питання, пов’язані з темою Інструкції, чи інші питання, – ви завжди можете поставити їх юристам ТІ Україна, відвідавши розділ «Запитання юристу» на нашому сайті.

 

  • Коментарі
Завантаження коментарів...