ЯК ОТРИМАТИ ІНФОРМАЦІЮ ПРО ВІЛЬНУ ЗЕМЕЛЬНУ ДІЛЯНКУ?

Кількість переглядів: 154047

Про що: 
З цієї інструкції Ви можете дізнатись про те, як отримати інформацію про земельні ділянки, у тому числі для подальшої приватизації. Також в інструкції роз’яснюється як оскаржити відмову в наданні такої інформації чи відписку.


Шляхи отримання інформації

Інформацію про вільні земельні ділянки можна отримати декількома шляхами.

Перший (неофіційний). Таку інформацію можна дізнатись самостійно, розпитавши про неї у власників ділянки, яка Вас зацікавила, або пошукати її в Інтернеті. Ви можете також переглянути генеральний план Вашого міста (наприклад, генеральний план м. Києва). Крім того, для пошуку можна також використати Публічну кадастрову карту України, Google maps тощо.

Публічна кадастрова карта містить величезний об’єм інформації: цифрова карта України, кордон України, межі областей, межі районів, межі населених пунктів, індексно-кадастрові карти, земельні ділянки та їх межі, кадастровий номер ділянки, форма власності, цільове призначення, площа, а також карта ґрунтів України. Поради щодо того, як користуватись публічною кадастровою картою можна дізнатися тут.

Другий (офіційний). Надіслати запит про надання публічної інформації до місцевого управління з питань містобудування та архітектури місцевої держадміністрації та/або до місцевого територіального органу Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр).

Запитувати необхідно інформацію про наявність земель державної та/або комунальної власності, які ще не надані у користування та можуть бути використані під забудову або для іншого цільового використання згідно з ст. 121 Земельного кодексу України.

Те, що треба знати, щоб отримати публічну інформацію, можна прочитати тут

 

Корисні поради

  1. Перед тим, як запитувати інформацію про вільні земельні ділянки, рекомендується визначитись із майбутнім цільовим призначення такої ділянки. Це спростить Вам пошук.
  2. У запиті зробіть посилання на ч. 5 ст. 24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та процитуйте її: «Уповноважені органи з питань містобудування та архітектури і центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, забезпечують відкритість, доступність та повноту інформації про наявність на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці земель державної та комунальної власності, не наданих у користування, що можуть бути використані під забудову, про наявність обмежень і обтяжень земельних ділянок, містобудівні умови та обмеження в містобудівному і державному земельному кадастрах».
  3. У випадку звернення до Держгеокадастру, рекомендується зробити посилання на Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, акцентуючи увагу на тому, що Держгеокадастр є центральним органом виконавчої влади, який, зокрема, реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
  4. У запиті можна зазначити, що Вас цікавить земельна ділянка у такому-то населеному пункті (місті, селищі, районі тощо), зазначити орієнтовну площу ділянки, вказати і описати об’єкти, які межують із ділянкою.
  5. За наявності, слід додати до запиту графічні матеріали (викопіювання, плани, креслення, схеми, тощо). Запитувати варто НЕ конкретне місце розташування ділянки, а територію чи місцевість, де б Ви бажали її отримати.
  6. Щоб уникнути безпідставних поборів, пам’ятайте, що відповідно до ст. 21 Закону України «Про доступ до публічної інформації» інформація на запит надається безкоштовно, але у разі якщо задоволення запиту на інформацію передбачає виготовлення копій документів обсягом більш як 10 сторінок, запитувач зобов'язаний відшкодувати фактичні витрати на копіювання та друк.

Куди скаржитися

У разі, якщо Вам відмовляють у наданні інформації про вільні земельні ділянки на підставі того, що така інформація ще не внесена до земельних кадастрів, таку відмову слід оскаржити. Для цього варто ознайомитися із практичним посібником: «Як оскаржити порушення права на доступ до публічної інформації».

Слід зазначити, що міські ради у відповіді на запит про вільні земельні ділянки, часто дають відписки. І варіантів таких відписок багато. У такому разі можна попробувати самостійно знайти вільну земельну ділянку в бажаній місцевості.

Якщо Ви маєте бажання, час і достатні юридичні знання для звернення до суду, то можете самостійно розшукати земельну ділянку в натурі, на місцевості, а також за допомогою інтернет-карт, які вказані вище. В якості графічних матеріалів, на яких будете зазначати бажане місце розташування земельної ділянки, можна надати викопіювання з карт в Інтернеті (наприклад, Google maps). Перевірити, чи вільна бажана земельна ділянка, можна в Публічній кадастровій карті.

Ви маєте право отримати плани зонування, інші картографічні документи. Для цього треба звернутися з письмовим запитом на отримання публічної інформації до сільської ради або до районного управління Держгеокадастру. Якщо ви не отримаєте відповіді протягом п’яти робочих днів (плюс час на поштовий пробіг), ви маєте право подати скаргу і вимагати надання відповіді.

Оскарження рішень, дій чи бездіяльності розпорядників інформації до суду здійснюється відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України.

Варто знати

Пленум Вищого адміністративного суду України ухвалив Постанову від 29 вересня 2016 року № 10 «Про практику застосування адміністративними судами законодавства про доступ до публічної інформації». В п. 2.3 Постанови зазначено наступне: «Згідно з ч. 5 ст. 24 Закону України від 17 лютого 2011 року № 3038-VI «Про регулювання містобудівної діяльності» спеціально уповноважені органи з питань містобудування та архітектури і центральний орган виконавчої влади з питань земельних відносин (Держгеокадастр) та його територіальні органи забезпечують відкритість, доступність та повноту інформації про наявність на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці земель державної та комунальної власності, не наданих у користування, що можуть бути використані під забудову, про наявність обмежень і обтяжень земельних ділянок, містобудівні умови та обмеження в містобудівному і державному земельному кадастрах.

До моменту внесення відповідної інформації до містобудівного та державного земельного кадастрів виконавчий орган сільської, селищної, міської ради, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації або відповідний місцевий орган виконавчої влади зобов'язані надавати за запитами фізичних та юридичних осіб письмову інформацію про наявність земельних ділянок, що можуть бути використані під забудову.

З огляду на зазначені норми передусім саме ці органи згідно з їхньою компетенцією зобов’язані володіти інформацією про земельні ділянки комунальної або державної форми власності, не надані у користування, що можуть бути використані під забудову для реалізації права на безоплатне отримання у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд. Вони також залишаються розпорядниками цієї інформації після її внесення до містобудівного та державного земельного кадастрів, якщо вона є у їхньому фактичному володінні….»

З огляду на наведене, звертатися до вказаних органів з вимогою про надання відповідної інформації доцільно. Інакше – звертатися до адміністративного суду, який повинен, посилаючись на Постанову Пленуму ВАСУ, зобов’язати вказані органи надати інформацію.

Інформаційно

За цим лінком Ви можете знайти багато корисної інформації щодо земельних питань.

Якщо вас зацікавили окремі питання, пов’язані з темою Інструкції, чи інші питання, – Ви завжди можете поставити їх юристам ТІ Україна, відвідавши розділ «Запитання юристу» на нашому сайті.

Посилання


  • Коментарі
Завантаження коментарів...