ЯК ОСКАРЖИТИ ПОРУШЕННЯ ПРАВА ДОСТУПУ ДО ПУБЛІЧНОЇ ІНФОРМАЦІЇ УПОВНОВАЖЕНОМУ ВЕРХОВНОЇ РАДИ З ПРАВ ЛЮДИНИ

Кількість переглядів: 6248

Про що: 
Дізнайтеся, чому інститут оскарження порушеного права на доступ до публічної інформації до омбудсмана є корисним замінником звернення до суду.

Скаргу щодо порушення права на доступ до публічної інформації можна подати до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. Так, з ст. 14 Закону України «Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини» вбачається, що Уповноважений здійснює парламентський контроль за дотриманням права на доступ до публічної інформації.                                                                                                           Протоколи про правопорушення мають право складати уповноважені особи секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини або представники Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.

Таким чином, радимо звернутись за захистом свого порушеного права спочатку саме до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, а не до суду.


Як скаржитись

У скарзі, серед інших відомостей, повинно бути зазначено:

 • кому ви скаржитесь (Секретаріат Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008)
 • ваші ПІБ, телефон, адреса електронної пошти, поштова адреса
 • опис запитуваної інформації або документів і відомості про розпорядника публічної інформації, до якого ви звернулись з запитом (докласти копію вашого запиту)
 • посилання на лист-відповідь розпорядника інформації (з додаванням його до скарги) і опис його змісту із зазначенням причини ненадання публічної інформації, чи надання неповної чи неточної інформації
 • прохання провести перевірку на предмет вчинення адміністративних правопорушень посадовими особами  розпорядника публічної інформації у зв’язку з відмовою у наданні публічної інформації/документів, чи наданням неповної або неточної інформації
 • прохання притягти до адміністративної відповідальності осіб, які порушили вимоги Закону України «Про доступ до публічної інформації»
 • прохання направити до розпорядника публічної інформації акти реагування на порушення права на доступ до публічної інформації з метою їх усунення та надання запитуваних відомостей/документів.
 • опис додатків, дату і підпис

Які правові акти можуть бути використані для посилення скарги та її обґрунтування

Згідно з п. 8-1 частини 1 статті 255 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП) у справах про правопорушення, передбачені статтею 212-3 КУпАП (крім порушень права на інформацію відповідно до Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність»), протоколи про правопорушення мають право складати уповноважені особи секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини або представники Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.

Пункти 7, 11, 12, 14 частини 1 статті 13 Закону України «Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини» передбачають, що Уповноважений Верховної Ради України з прав людини має право, зокрема:

 • запрошувати посадових і службових осіб, громадян України, іноземців та осіб без громадянства для отримання від них усних або письмових пояснень щодо обставин, які перевіряються по справі; 
 • направляти у відповідні органи акти реагування Уповноваженого у разі виявлення порушень прав і свобод людини і громадянина для вжиття цими органами заходів;
 • перевіряти стан додержання встановлених прав і свобод людини і громадянина відповідними державними органами, в тому числі тими, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, здійснюють виконання судових рішень, вносити в установленому порядку пропозиції щодо поліпшення діяльності таких органів у цій сфері;
 • здійснювати інші повноваження, визначені законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини» зазначений закон поширюється на відносини, що виникають при реалізації прав і свобод людини і громадянина між громадянином України, незалежно від місця його перебування, іноземцем чи особою без громадянства, які перебувають на території України, та органами державної влади, органами місцевого самоврядування та їх посадовими і службовими особами.


Яким може бути результат оскарження

Результатом оскарження має бути поновлення порушеного права (надання Вам запитуваної інформації). Також, за результатами оскарження можливим є вжиття заходів адміністративної відповідальності до конкретного порушника - розпорядника публічної інформації.

Як оскаржити порушення права доступу до публічної інформації керівнику органу, в якого запитували інформацію, ви можете почитати тут.

Про відповідальність за порушення законодавства про доступ до публічної інформації ви можете почитати тут.

За додатковою довідковою інформацією Ви можете звернутись до гарячої лінії громадської приймальні Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини за телефонами:  044-253-75-89, 0-800-50-17-20

Якщо вас зацікавили окремі питання, пов’язані з темою Інструкції, чи інші питання, – ви завжди можете поставити їх юристам ТІ Україна, відвідавши розділ «Запитання юристу» на нашому сайті.Посилання:

 • Коментарі
Завантаження коментарів...