ЯК ОФОРМИТИ КУПІВЛЮ-ПРОДАЖ АВТОМОБІЛЯ

Кількість переглядів: 60126

Про що: 
Існує декілька способів купівлі-продажу транспортних засобів, кожен з яких має свої переваги і недоліки. Про кожний з них Ви дізнаєтеся у цій інструкції.

1. Через оформлення нотаріальної довіреності на розпорядження автомобілем

Переваги: швидко та дешево.

Недоліки для покупця: ризик скасування довіреності, втрати права користування автомобілем після смерті його власника.

Недоліки для продавця: усі претензії подаються до власника автомобіля. А тому, незважаючи на те, що оформлення генеральної довіреності на автомобіль виглядає досить привабливим способом оформлення купівлі-продажу автомобіля, до подібного рішення треба підходити вкрай обережно (лише при наявності абсолютної довіри між продавцем та покупцем).


Недолік генеральної довіреності для покупців проявляється в тому, що «генералка» не тягне за собою перехід права власності на автомобіль, тобто, з юридичної точки зору, ви не купуєте автомобіль, а просто берете його у користування. А відтак, власник автомобіля має право в будь-який момент скасувати довіреність в односторонньому порядку. Так, згідно зі ст. 249 Цивільного кодексу України, особа, яка видала довіреність, за винятком безвідкличної довіреності, може в будь-який час скасувати довіреність або передоручення. Відмова від цього права є нікчемною.

Крім того, у разі смерті власника автомобіля, право власності на нього переходить до спадкоємця. Таким чином, особа якій передано автомобіль за довіреністю може втратити реальну можливість користуватися ним.

Ще одна проблема полягає в тому, що у випадку оформлення довіреності ніхто не перевіряє, чи закладений автомобіль як застава в банку чи в іншій кредитній установі. В будь-якому випадку, намагатися доводити свої права на володіння автомобілем, та факт його придбання за допомогою довіреності, можна буде лише у судовому порядку. Цей процес може затягнутись на декілька років, і немає жодної гарантії позитивного рішення суду.


Як зазначалося вище, при оформленні генеральної довіреності на автомобіль ризикує не тільки покупець, але і продавець. Зокрема, при оформленні генеральної довіреності на автомобіль довіритель не застрахований від незаконних дій з боку покупця. Всі штрафи за порушення ПДР, повістки до суду будуть приходити на адресу власника автомобіля. У разі зникнення покупця автомобіля з місця аварії, всі претензії направляються його господареві.

Таким чином, у разі скоєння злочину чи правопорушення за участю автомобіля його продавець може стати відповідачем у справі. Це попри те, що за кермом автомобіля перебувала особа, якій він переданий за довіреністю.


Отже, єдиною гарантією при використанні довіреності на авто, є порядність учасників домовленості.

Разом з тим, варто зазначити, що оформлення нотаріальної довіреності на розпорядження автомобілем, це досить простий та дешевий спосіб оформлення купівлі – продажу.


2. Оформлення договору купівлі-продажу автомобіля

Переваги: надійність.

Недоліки/переваги: у нотаріуса – дорого і швидко, в сервісному центрі – дешево і довго.


Оформити купівлю-продаж автомобіля можна одним з нижченаведених способів:

1. Підписати договір купівлі-продажу (дарування) між продавцем і покупцем особисто в будь-якому сервісному центрі МВС України в присутності адміністратора центру з пред'явленням документа, що посвідчує особу. Вартість послуги – тільки обов'язкові платежі, встановлені законом.

2. Нотаріально посвідчити договір купівлі-продажу і надати його в будь-який сервісний центр України. Оплатити обов'язкові платежі разом з послугами нотаріуса.

3. Для покупців нових автомобілів у салонах (в юридичної особи) достатньо надати в сервісний центр договір, що підтверджується печаткою продавця і свої документи. Оплатити обов'язкові платежі, встановлені законом.

Наразі принципової різниці у оформленні договору купівлі-продажу автомобіля за допомогою нотаріально посвідченого договору, чи договору, підписаного в сервісному центрі МВС немає. Однак, у сервісному центрі Ви можете стикатися з великими чергами.


Якщо вас зацікавили окремі питання, пов’язані з темою Інструкції, чи інші питання, – Ви завжди можете поставити їх юристам ТІ Україна, відвідавши розділ «Запитання юристу» на нашому сайті.  • Коментарі
Завантаження коментарів...