Кількість переглядів: 1737
Про що:
Громадські активісти можуть надавати свої пропозиції щодо законодавчого врегулювання питань у різних сферах діяльності (надання адміністративних послуг, земельні відносини, державні закупівлі тощо). Як це зробити?
Свої законодавчі пропозиції у вигляді законопроектів про внесення змін, концепції, окремі законодавчі пропозиції слід надсилати до органів влади.
З метою результативності рекомендується надсилати вже готові, розроблені законопроекти із супроводжуючими документами (пояснювальною запискою щодо суті запропонованих змін та порівняльною таблицею).
Крім того, Ви маєте можливість висловлювати свої пропозиції до вже розроблених проектів нормативно правових актів. Відповідні проекти актів Ви можете знайти на сайтах органів влади. Зазвичай вони розміщуються у розділі нормотворча діяльність (приклад тут).
Як контролювати виконання законів?
Громадські активісти можуть використовувати свої знання та навички при здійсненні контролю за тим, як влада дотримується законодавства та наскільки ефективно вона виконує свої функції.
У нагоді Вам можуть бути наступні поради.
1.Експертиза роботи органів влади
Ви можете оцінити якість діяльності органів виконавчої влади, ефективність прийняття і виконання такими органами рішень.
Для цього Ви маєте можливість проводити громадську експертизу діяльності органу влади.
Що дає така експертиза?
Ви можете покращити роботу органів влади та впливати на реалізацію державної політики. Результатом Вашої експертизи можуть стати пропозиції щодо розв'язання суспільно значущих проблем, які органи виконавчої влади зможуть врахувати у своїй роботі.
2. Залучення до роботи органу влади через Громадські Ради
Ви маєте можливість стати активним учасником процесу прийняття владних рішень і контролювати владу.
Для цього законодавство України передбачає можливість для громадськості приймати участь у роботі органів влади шляхом входження до створених при органах влади громадських радах.
Таким чином, громадський активіст зможе бути безпосередньо залучений до процесу прийняття владних рішень, що дасть можливість безпосередньо контролювати діяльність органу влади, впливати на прозорість прийняття рішень, моніторити стан доступності інформації про діяльність влади.
Детальну інформацію про те, як стати членом громадської ради та про принцип їх функціонування, Ви можете отримати ознайомившись із Постановою КМУ від 3 листопада 2010 р. N 996 “Про забезпечення участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики”.
3. Моніторинг декларацій про майно, доходи витрати і зобов'язання фінансового характеру
Якщо Ви прагнете посилити відповідальність влади, змусити посадовців належним чином декларувати свої доходи та жити відповідно до задекларованих статків, Ви маєте можливість здійснювати моніторинг декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Всі державні службовці України зобов’язані подавати та оприлюднити власні декларації про майно, доходи та витрати попереднього року (вказане зобов’язання регулюється Розділом VII Закону України «Про запобігання корупції»).
Зокрема, Ви маєте можливість контролювати стан оприлюднення декларацій; доступність інформації про оприлюднені декларації та доступність самих декларацій; відповідність рівня життя посадовця задекларованим доходам.
4. Моніторинг наповненості даних електронного реєстру публічної інформації та доступу до публічної інформації
Законодавство України зобов’язує органи влади вести облік публічної інформації та оприлюднювати таку інформацію.
Громадський активіст може здійснювати постійний аналіз наявності та наповненості таких реєстрів, здійснюючи моніторинг веб-сайтів органів влади.
Для моніторингу відкритості доступу до публічної інформації у нагоді Вам стане Методика моніторингу інтернет-сайтів органів місцевого самоврядування, яка дозволяє бачити ключові проблеми з доступом до суспільно важливої інформації.
Приклад оцінювання можна побачити у Рейтингу інформаційної відкритості.
Тут Ви можете знайти корисну інформацію та перелік типових проблем, з якими Ви можете стикнутися у процесі співпраці з органами влади, чи під час проведення моніторингу наповненості даних електронного реєстру публічної інформації
5. Відкритість реєстрів корупціонерів
Ст. 59 Закону «Про запобігання корупції» передбачено, що Національне агентство з питань запобігання корупції забезпечує оприлюднення на своєму офіційному веб-сайті відомостей з Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення, протягом трьох робочих днів після їх внесення до реєстру.
Інформацію щодо корупціонерів Ви можете знайти у Єдиному державному реєстрі осіб, які вчинили корупційне правопорушення, який веде Міністерство юстиції України.
Громадський активіст має можливість відслідкувати дотримання законодавства щодо наповнення такого реєстру, періодичності оновлення та змісту, а також моніторити наявність корупціонерів при владі.
Інформація про порушників антикорупційного законодавства також часто розміщується на сайтах органів влади.
Якщо вас зацікавили окремі питання, пов’язані з темою Інструкції, чи інші питання, – ви завжди можете поставити їх юристам ТІ Україна, відвідавши розділ «Запитання юристу» на нашому сайті.