ЯК БОРОТИСЯ З КОРУПЦІЄЮ

Кількість переглядів: 2685

Стати громадським антикорупціонером можна просто зараз. Якщо Ви завзята та наполеглива людина та бажаєте якісних змін в Україні, Ваш досвід та таланти можуть стати корисними для швидких змін в Україні у бік прозорості та доброчесності.


1. Брати участь у парламентських слуханнях

Парламентські слухання проводяться з метою вивчення питань, що становлять суспільний інтерес та потребують законодавчого врегулювання. Вони дають можливість залучити громадськість до вироблення державної політики, законотворчого процесу. Під час слухань свою думку щодо того чи іншого питання можуть висловити провідні спеціалісти у певній галузі, представники неурядових організацій, бізнесу тощо.


Як ініціювати проведення парламентських слухань

Для того щоб Ваше звернення було розглянуто народним депутатом, радимо Вам його оформити відповідно до викладених нижче правил:

 • вказати ПІБ народного депутата;
 • вказати адресу, куди направляєте звернення;
 • вказати ваші ПІБ, місце проживання та контактний засіб зв'язку (якщо звернення подає декілька осіб – то вказати дані кожного);
 • чітко і ясно має бути викладена суть питання або проблеми. Обґрунтування може містити аналітичні дослідження, статистичну інформацію, публікації в ЗМІ, аналіз стенограм проведених слухань в минулому тощо;
 • конкретна тема слухань або коло конкретної проблеми, чіткі пропозиції щодо подальших дій народного депутата;
 • вказати мету звернення – внесення депутатом проекту постанови про проведення парламентських слухань та попереднє узгодження проекту з парламентським комітетом;
 • вказати адресу, на яку ви просите надіслати відповідь;
 • перечислити перелік документів, які додаються до листа;
 • підписати звернення із зазначення дати підписання;

надіслати поштою (найкраще – рекомендованим листом з повідомленням про вручення) або особисто подати звернення до приймальні народного депутата або до відділу з питань звернень громадян Апарату Верховної Ради України (01008, м. Київ, вул. Банкова, 6-8 (5 під'їзд).

Протягом місяця після отримання звернення народний депутат повинен надати Вам відповідь. У випадку позитивної відповіді депутат виносить дане питання на обговорення парламентського комітету, отримує згоду комітету на проведення парламентських слухань, після чого реєструє у Верховній Раді України проект постанови про проведення парламентських слухань.


Як дізнатися про проведення парламентських слухань

Рішення про тему, день та час проведення парламентських слухань приймається Верховною Радою не пізніш як за 30 днів до їх проведення у формі постанови Верховної Ради України про проведення парламентських слухань із зазначенням комітету чи комітетів, які здійснюють підготовку до проведення парламентських слухань. Рішення Верховної Ради про проведення парламентських слухань публікується в газеті «Голос України» у 10-денний строк після дня його прийняття. Одночасно воно повинно з’явитися на офіційному веб-порталі Верховної Ради.


Як взяти участь у парламентських слуханнях?

Для участі в парламентських слуханнях у Верховній Раді запрошуються представники органів державної влади, органів місцевого самоврядування, політичних партій, інших об'єднань громадян, наукових установ, представники громадськості, автор (ініціатор) електронної петиції, які виявили бажання взяти в них участь і подали не пізніш як за п'ять днів відповідну заявку до комітету, що проводить підготовку до слухань.2. Брати участь у слуханнях у комітетах Верховної Ради України


Як ініціювати проведення слухань у комітетах

З Закону України «Про звернення громадян» вбачається, що громадськість може вносити письмові обґрунтовані пропозиції щодо проведення слухань у комітетах. Зокрема, такі пропозиції можуть бути внесені:

 1. керівництву Верховної Ради України;
 2. керівництву комітету;
 3. окремим народним депутатам.

Вашу ініціативу щодо проведення слухань у комітеті Верховної Ради України на засіданні цього комітету може бути запропоновано головою, членами комітету чи працівниками секретаріату комітету. На етапі попереднього обговорення ініціативи щодо проведення слухань та уточнення теми слухань можуть відбуватись консультації комітету з об’єднаннями громадян, представниками виконавчої влади, органів місцевого самоврядування.


Алгоритм підготовки проведення слухань у комітетах

Комітети приймають рішення про тему, день та час проведення слухань, як правило, не пізніше ніж за тридцять днів до їх проведення, де визначаються особи, відповідальні за організацію підготовки та проведення слухань, доповідачі з питань, що розглядатимуться, та порядок їх висвітлення в засобах масової інформації.

Інформація про тему, день та час проведення слухань розміщується на офіційному веб-порталі Верховної Ради в розділі «Анонси» та в газеті «Голос України».

Відповідальні консультанти комітету готують пропозиції щодо учасників слухань, надсилають їм запрошення, погоджують теми доповідей з доповідачами, контролюють процес отримання запрошень, за наявності потреби звертаються за допомогою до представників наукових кіл, фахівців, громадськості.

Комітети повідомляють учасників слухань про дату слухань, місце їх проведення та питання, що вносяться на обговорення, не пізніш як за тиждень до початку їх проведення.


Як взяти участь у комітетських слуханнях

Детальнішу інформацію можна отримати, зателефонувавши за наданими в пресі або розміщеними на веб-сайті телефонами. Про своє бажання прийняти участь, як правило, потрібно повідомити працівників секретаріату профільного комітету за наданою в пресі або розміщеною на веб-сайті адресою письмово. Письмове повідомлення – заявка на участь – має містити обґрунтування зацікавленості, а також список представників громадської організації для замовлення перепусток до комітетів ВР.  Громадські організації можуть делегувати для участі у слуханнях як доповідачів, так і учасників слухань (звісно, за погодженням з комітетом). Якщо Ви хотіли б виступити із доповіддю, то Вам потрібно надати тези доповіді відповідальному консультанту.

Рішення щодо можливості представників громадськості виступити з доповіддю чи взяти участь у слуханнях приймаються комітетами, що проводять слухання.


День слухань

В день слухань при собі обов’язково мати паспорт. Учасники слухань у комітеті отримують аналітичні та довідкові матеріали з питань, що розглядатимуться на слуханнях, під час реєстрації.

Під час проведення слухань кожен член комітету має право ставити запитання доповідачам та одержувати на них відповіді. Слухання не можуть бути припинені, поки всі бажаючі члени комітету не скористаються правом на виступ. Слухання проводяться, як правило, у межах одного робочого дня. Комітет може прийняти рішення про продовження слухань.

За результатами слухань у комітетах приймаються рекомендації комітету Верховної Ради.


3. Долучатись до ініціатив, які здійснюють громадські організації.


Ініціатива "Реанімаційний пакет реформ"

Ініціатива «Реанімаційний пакет реформ» - найбільша коаліція провідних громадських організацій та експертів України, які об’єдналися заради просування та імплементації реформ в Україні.

РПР функціонує як координаційний центр для 83 неурядових організацій та 22 експертних груп, котрі розробляють, просувають і контролюють реалізацію реформ. І кількість учасників платформи постійно зростає.

Напрями які були серед пріоритетів діяльності РПР у 2016-17 роках

 • судова і антикорупційна реформи,
 • децентралізація,
 • реформа публічної адміністрації та правоохоронних органів,
 • зміна виборчого законодавства,
 • ключові трансформації в економіці.

Усі деталі на сторінці ініціативи у Facebook.com

Партнерство Відкритий Уряд

Партнерство Відкритий уряд спрямоване на підвищення рівня відкритості та прозорості діяльності державних органів, підтримку залучення інститутів громадянського суспільства до формування державної політики, впровадження високих стандартів професійної чесності в державному управлінні.

Ключові питання Партнерства для України:

 1. посилення партнерської взаємодії органів виконавчої влади та інститутів громадянського суспільства;
 2. забезпечення доступу до публічної інформації;
 3. запобігання та протидія корупції;
 4. забезпечення належного врядування шляхом підвищення якості надання адміністративних послуг та впровадження електронного урядування.

Зобов’язання України (План дій) має відображати основні принципи відкритого урядування: прозорість, участь громадськості, підзвітність, технології та інноваційність.

Електронний  робочий стіл громадського експерта

Електронний робочий стіл громадського експерта - це сайт, де Ви знайдете методичні рекомендації щодо планування та проведення громадської експертизи діяльності органів виконавчої влади, що розроблені на основі Постанови Кабінету Міністрів України N 976 від 05.11.2008 р. Ініціатива покроково розповідає як проаналізувати функції органу влади, оцінити його діяльність, ефективність прийняття і виконання такими органами рішень.


4. Проводити, замовляти проведення досліджень, у тому числі наукових, соціологічних тощо, з питань запобігання і протидії корупції

Ви маєте можливість здійснювати такі заходи самостійно або із залученням організацій, які спеціалізуються на проведенні різноманітних досліджень.

Підбірка корисних досліджень:

- Методологія  проведення антикорупційної експертизи нормативних актів та поради у пошуку в документах ризиків корупції, http://ti-ukraine.org/what-we-do/our-publications/2507.html 

- Поради для тих, хто готовий розслідувати корупційні злочини. http://ti-ukraine.org/what-we-do/our-publications/2509.html

- Ключові больові точки України з точки зору прозорості. підзвітності та доброчесності влади, https://ti-ukraine.org/_publications/vidkryte-vryaduvannya-v-ukrajini-vyklyky-ta-propozytsiji-zmin/

- Про корупцію в спорті, http://rclap.ru/index.php?option=com_docman&task=doc_download&gid=464&Itemid=2

- Проблема рейдерства, http://rclap.ru/index.php?option=com_docman&task=doc_download&gid=452&Itemid=2

- Антикорупційні інструкції: https://anticorruption.in.ua/instructions/


5. Проводити заходи щодо інформування населення з питань запобігання і протидії корупції.

Такими заходами можуть бути:

Громадянські дії:

 • пікетування;
 • марші;
 • зовнішня агітація;
 • зустрічі в домівках;
 • голодування;
 • мистецькі акції.               

Політичні дії:

 • переговори з урядовцями;
 • розміщення інформації в ЗМІ;
 • формування громадської думки;
 • засоби міжнародного тиску.

Просвітницькі дії:

 • навчання груп ризику;
 • підвищення професіоналізму активістів;
 • громадянська просвіта.


Якщо вас зацікавили окремі питання, пов’язані з темою Інструкції, чи інші питання, – ви завжди можете поставити їх юристам ТІ Україна, відвідавши розділ «Запитання юристу» на нашому сайті.


 • Коментарі
Завантаження коментарів...