ВЛАШТУВАННЯ ДИТИНИ У ДИТЯЧИЙ САДОК: ТРУДНОЩІ ТА ШЛЯХИ ЇХ ПОДОЛАННЯ

Кількість переглядів: 11754

Про що? 

З цієї інструкції ви дізнаєтеся про процедуру влаштування дитини в дитячий садок. А саме, з чого батькам слід починати, щоб їх дитина була зарахована у дитячий садок, яких труднощів їм варто очікувати та як їх подолати. Крім того, в інструкції розкривається тема благодійних внесків в дитячих садках, - практики, яка є однією із найбільш болючих для батьків. 


Доступна дошкільна освіта? 

Як вбачається з статті 2 Закону України «Про дошкільну освіту» забезпечення права дитини на доступність здобуття дошкільної освіти є одним із основних завдань законодавства України про дошкільну освіту. В той же час, на практиці кількість функціонуючих дошкільних навчальних закладів не може задовольнити потребу батьків у влаштувати їх дітей до таких закладів. За таких обставин, батьки вимушені заздалегідь ставати в чергу на зарахування дитини до дитячого садка, а інколи навіть вдаватися до корупційних дій. Що необхідно знати батькам, щоб влаштування дитини у дошкільний навчальний заклад не стало справжньою проблемою для сім’ї. 


З чого починати?

Першочергово батькам необхідно обрати заклад дошкільної освіти для своєї дитини. При цьому, рекомендовано, щоб батьки відвідали обраний ними заклад та з’ясували у його директора наявність вільних місць та умови зарахування дітей. 

Визначившись з закладом дошкільної освіти, батькам необхідно підготовити пакет документів необхідних для запису дитини на навчання у ньому. Так, пунктом 6 Положення про дошкільний навчальний заклад затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.03.2003 № 305 визначено, що прийом  дітей   до   дошкільного   навчального    закладу здійснюється  керівником  протягом  календарного  року на підставі:

  • заяви батьків або  осіб,  які їх замінюють;  
  • медичної довідки про стан   здоров'я   дитини   з  висновком  лікаря,  що  дитина  може відвідувати  дошкільний  навчальний  заклад;
  • довідки  дільничного лікаря  про  епідеміологічне  оточення;
  • свідоцтва про народження.

Водночас, варто звернути увагу на те, що для прийому дітей до дошкільного навчального закладу (групи) компенсуючого типу, а також для прийому дітей з порушеннями слуху, зору,   мови,   опорно-рухового  апарату,   інтелекту,  затримкою психічного   розвитку в  інклюзивні  групи пунктом 6 згаданого Положення передбачена необхідність подачі додаткових документів. Такими документами є:

  • висновок психолого-медико-педагогічної консультації, територіального лікувально-профілактичного закладу чи тубдиспансеру;
  • направлення місцевого органу управління освітою та 
  • індивідуальна  програма  реабілітації  для дітей  з  інвалідністю.


Електронний запис в заклад дошкільної освіти

На сьогодні активно діє електронна система запису до закладів дошкільної освіти. Така система покликана забезпечити прозорість процесу зарахування дитини до закладу дошкільної освіти так як вона, зокрема, дозволяє відслідковувати статус поданої заявки і стежити за просуванням черги. 

Про те, як відбувається електронна реєстрація дітей в дошкільні навчальні заклади можна дізнатися з посібника розміщеного за посиланням: https://reg.isuo.org/manuals/manual_ukr.pdf. Нижче коротко описана вказана процедура.   

Щоб скористатися електронною системою запису необхідно пройти on-line реєстрацію на сайті. Так, першочергово батькам потрібно обрати заклад дошкільної освіти для своєї дитини та заповнити відповідну форму. 

При реєстрації необхідно, зокрема, вказати: ім’я та прізвище дитини, дату народження, серію та номер свідоцтва про народження, контактний телефон одного з батьків. Після цього натиснути "Подати заявку". 

При успішній реєстрації заявки встановлюється статус "Зареєстровано в черзі"; дату та час реєстрації не можна буде змінити за жодних умов.

Якщо є вільні місця, то статус реєстрації зміниться на "Є можливість зарахування", і буде запропоновано місце в обраному садочку або іншому закладі вашого мікрорайону, району тощо.

Батькам слід постійно відслідковувати статус, і в разі його зміни (про що буде надіслано повідомлення на електронну адресу) якнайшвидше подати необхідні документи для вступу. В іншому випадку черга автоматично скасовується. 


Що якщо у дитячому садку відсутні вільні місця? 

Втім, не зважаючи на впровадження електронного запису в заклади дошкільної освіти питання дефіциту місць у дитячих садочках залишається не вирішеним. За таких обставин батьки часто вимушені вставати в електронну чергу з моменту народження дитини. Про гостроту цієї проблеми свідчить те, що навіть Міністерство освіти і науки України радить вставати в електронну чергу як тільки дитина з’являється на світ. Виникає питання, що робити батькам, якщо у дитячому садку відсутні вільні місця?

У такому разі радимо батькам звернутися до адміністрації дитячого садка з проханням пояснити причину відсутності вільних місць. Також рекомендуємо батькам просити у адміністрації дитячого садка роз’яснення щодо того, як все таки можна влаштувати дитину у заклад дошкільної освіти.   

Якщо з відповіді адміністрації дитячого садка вбачається необґрунтована відмова у доступі до дошкільної освіти, радимо вам звернутися із скаргою до управління освіти з вимогою про поновлення ваших прав і захист законних інтересів. У будь-якому разі якщо вільного місця для вашої дитини у дитячому садку немає, рекомендуємо вам звернутися до управління освіти з проханням надати роз’яснення щодо порядку реалізації права дитини на доступність здобуття дошкільної освіти за умов, що склалися. 


Благодійні внески в дитячих садках

Ще одна ситуація, з якою стикаються батьки, це сплата «благодійних внесків» в дитячих садочках. З цього приводу, перш за все варто зауважити, що не кожний благодійний внесок є хабарем. Так, якщо пожертва на користь дитячого садка є вашим добровільним волевиявленням, такі дії не мають ознак кримінального правопорушення. Водночас, якщо має місце вимагання адміністрацією дитячого садка сплати благодійного внеску, зокрема, в обмін на зарахування вашої дитини до закладу дошкільної освіти, слід повідомити про такий випадок правоохоронні органи. 

При цьому звертаємо Вашу увагу на те, що Кримінальний кодекс України передбачає відповідальність не лише за прохання надати неправомірну вигоду, а й за пропозицію чи обіцянку надати таку вигоду. Таким чином, законодавством встановлена відповідальність не тільки для осіб, які одержують хабарі, а й осіб які його дають.     


На що витрачає гроші дитячий садок? 

Як вбачається з частини 3 статті 37 Закон України «Про дошкільну освіту», джерелами фінансування закладу дошкільної освіти незалежно від форми власності можуть бути кошти: засновника (засновників); державного та місцевих бюджетів; батьків або осіб, які їх замінюють; добровільні пожертвування та цільові внески фізичних і юридичних осіб; інші кошти, не заборонені законодавством. Батьки часто цікавляться, на що саме спрямовуються кошти, що отримуються дитячим садком. 

Отримати інформацію про те, на що витрачаються кошти дитячого садка можна з декількох джерел. Так, у разі надання фінансової допомоги дитячому садку батьками на добровільних засадах, адміністрація закладу зобов’язана інформувати батьків про витрати коштів, отриманих таким шляхом. Якщо ж батьки бажають отримати інформацію про те, на що спрямовуються кошти виділені дитячому садку з державного або місцевого бюджету, радимо звернутися до адміністрації закладу або управління освіти із запитом на інформацію в порядку, встановленому Законом України «Про доступ до публічної інформації». Про те, як підготувати такий запит, ви також можете дізнатися тут. Моніторити витрати дитячого садка можна також за допомогою системи електронних публічних закупівель ProZorro. Однак, слід мати на увазі, що замовники зобов’язані проводити закупівлі через вказану систему лише у разі ,якщо очікувана вартість предмета закупівлі дорівнює або перевищує 50 тисяч гривень. Втім, органи державного управління чи місцевого самоврядування з власної ініціативи можуть зменшити цей поріг. Так, наприклад, для Дніпра та Маріуполя таким порогом в обов'язковому порядку є сума від 3 тисяч гривень. Таким чином, закупівлі дитячого садка на незначні суми можуть бути проведені поза системою ProZorro.  

Посилання: 

 

  • Коментарі
Завантаження коментарів...