ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ВИКОРИСТАННЯ НЕЛЕГАЛЬНОГО ПРОГРАМНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ

Кількість переглядів: 5792

Коли перевірка програмного забезпечення на підприємствах встановлює факт використання нелегального програмного забезпечення, настають невідворотні наслідки. З цієї інструкції ви дізнаєтесь про відповідальність, встановлену за таке використання.

За використання нелегального програмного забезпечення передбачено три види відповідальності:кримінальна, адміністративна та цивільно-правова. Розмежування кримінальної й адміністративної відповідальності відбувається за сумою завданих збитків. Розмір шкоди визначається сукупною вартістю програмних продуктів, на які немає необхідних документів, що підтверджують законність їх використання.

Важливо! Будь-яке зберігання на жорсткому диску програмних продуктів, на які немає відповідних документів, в тому числі які не використовуються, підпадає під відповідальність!

Також представники правовласника можуть подати до суду позовні заяви з вказаною у них сумою збитку, на підставі яких порушуються кримінальні справи, оскільки кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого права інтелектуальної власності відповідно до статтей 16 та 432 Цивільного Кодексу України та частини 1 статті 52 Закону України "Про авторське право і суміжні права". Як свідчить практика, найчастіше позовні заяви подають представники Adobe, ABBYY, Microsoft, 1C, Лабораторії Касперського. Можна укласти мирову угоду з правовласником, але в цьому випадку треба буде заплатити як за ліцензії, так і виплатити компенсацію і відшкодувати збитки, які правовласник може стягнути з правопорушника в суді.

Яка відповідальність настає за використання нелегального програмного забезпечення?

Ст. 176 Кримінального Кодексу України встановлює, що:

Незаконне відтворення, розповсюдження комп'ютерних програм і баз даних, або інше умисне порушення авторського права і суміжних прав, якщо це завдало матеріальної шкоди у розмірі від 12180 до 121800 грн. (такий розмір застосовується до 1 грудня 2015 року)

- штраф від 3400 до 17000 грн., або
- виправні роботи на строк до 2-х років, або
- позбавлення волі на строк до 2-х років, з конфіскацією та знищенням усіх матеріальних носіїв комп'ютерних програм, баз даних

- ті самі дії, якщо вони вчинені повторно, або за попередньою змовою групою осіб, або завдали матеріальної шкоди у розмірі від 121800 до 609000 грн. (такий розмір застосовується до 1 грудня 2015 року)

- штраф від 17000 до 34000 грн., або
- виправні роботи на строк до 2-х років, або
- позбавлення волі на строк від 2-х до 5-ти років, з конфіскацією та знищенням всіх матеріальних носіїв комп'ютерних програм, баз даних

- зазначені вище дії, вчинені службовою особою з використанням службового становища або організованою групою, або якщо вони завдали матеріальної шкоди у розмірі від 609000 грн. (такий розмір застосовується до 1 грудня 2015 року)

- штраф від 34000 до 51000 грн., або
- позбавлення волі на строк від 3-х до 6-ти років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3-х років або без такого та з конфіскацією та знищенням усіх матеріальних носіїв комп'ютерних програм, баз даних

Слід зазначити, що кримінальна справа в багатьох випадках порушується щодо не тільки керівника компанії, але й щодо системного адміністратора.

Ст. 164-9 Кодексу України про адміністративні правопорушення: розповсюдження примірників комп'ютерних програм, баз даних, упаковки яких не марковані контрольними марками або марковані контрольними марками, що мають серію чи містять інформацію, які не відповідають носію цього примірника, або номер, який не відповідає даним Єдиного реєстру одержувачів контрольних марок, -штраф від 170 до 1700 грн. з конфіскацією цих примірників, або штраф від 850 до 3400 грн. з конфіскацією цих примірників, якщо таке порушення вчинено повторно протягом року.

Ст. 51-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення: незаконне використання об'єкта права інтелектуальної власності (наприклад, комп'ютерної програми, бази даних тощо), привласнення авторства на такий об'єкт або інше умисне порушення прав на об'єкт права інтелектуальної власності, що охороняється законом, - штраф від 170 до 3400 грн. з конфіскацією незаконно виготовленої продукції та обладнання і матеріалів, які призначені для її виготовлення.

Відповідно до ст. 52 Закону України "Про авторське право і суміжні права", суд має право постановити рішення чи ухвалу про:

  • відшкодування моральної (немайнової) шкоди, завданої порушенням авторського права і (або) суміжних прав, з визначенням розміру відшкодування;
  • відшкодування збитків, завданих порушенням авторського права і (або) суміжних прав;
  • стягнення із порушника авторського права і (або) суміжних прав доходу, отриманого внаслідок порушення;
  • виплату компенсації, що визначається судом, у розмірі від 10 до 50000 мінімальних заробітних плат, замість відшкодування збитків або стягнення доходу;
  • вимагати від осіб, які порушують авторське право і (або) суміжні права позивача, інформацію про третіх осіб, задіяних у виробництві та розповсюдженні контрафактних примірників творів та об'єктів суміжних прав, засобів обходу технічних засобів та про канали розповсюдження;вилучення чи конфіскацію всіх контрафактних примірників творів, фонограм, відеограм чи програм мовлення, щодо яких встановлено, що вони були виготовлені або розповсюджені з порушенням авторського права і (або) суміжних прав, а також засобів обходу технічних засобів захисту. За рішенням суду вилучені контрафактні примірники творів (у тому числі комп'ютерні програми і бази даних), фонограм, відеограм, програм мовлення на вимогу особи, яка є суб'єктом авторського права і (або) суміжних прав і права якої порушено, можуть бути передані цій особі.

У розмір збитків, завданих особі, права якої порушено, додатково можуть бути включені судові витрати, понесені цією особою, а також витрати, пов'язані з оплатою допомоги адвоката.    

Суд також може постановити рішення про накладення на порушника штрафу у розмірі 10 відсотків суми, присудженої судом на користь позивача. Сума штрафів передається у встановленому порядку до Державного бюджету України.
 
Важливо!  Одним з можливих варіантів недружнього поглинання компанії є перевірка на легальність використовуваного програмного забезпечення. У разі виявлення нелегального програмного забезпечення, на компанію накладають штрафні санкції, які потім викуповують конкуренти, після чого до них переходить володіння бізнесом.

  • Коментарі
Завантаження коментарів...