Кількість переглядів: 5432
Про що:
У цій інструкції Ви дізнаєтесь про відповідальність за корупцію юридичних осіб.
Відповідальність за корупційні правопорушення саме юридичних осіб була запроваджена Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо виконання Плану дій щодо лібералізації Європейським Союзом візового режиму для України стосовно відповідальності юридичних осіб» від 23 травня 2013 року N 314-VII.
В подальшому, Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15 квітня 2014 року N 1207-VII було внесено зміни до вищезазначеного Закону в частині застосування до юридичних осіб заходів кримінально-правового характеру.
1. Важливо знати
Законом не впроваджується кримінальна відповідальність юридичних осіб.
Це лише заходи кримінально правового характеру (КПХ), які застосовуються у зв'язку із притягненням до кримінальної відповідальності уповноважених осіб таких юридичних осіб за вчинення ними корупційних злочинів від імені та в інтересах такої юридичної особи.
2. Хто визнається уповноваженою особою
Під уповноваженими особами юридичної особи слід розуміти службових осіб юридичної особи, а також інших осіб, які відповідно до закону, установчих документів юридичної особи чи договору мають право діяти від імені юридичної особи.
Загалом це можуть бути керівник, бухгалтер, члени правління або працівники юридичної особи, до обов'язків яких входить представництво підприємства.
3. Злочини
Заходи кримінально-правового характеру будуть застосовуватись до юридичної особи, якщо її уповноважена особа вчинила один із таких злочинів:
Корупційні злочини:
Інші злочини:
4. Покарання - види заходів кримінально-правового характеру.
Штраф – cуд застосовує штраф виходячи з двократного розміру незаконно одержаної неправомірної вигоди. У разі коли неправомірну вигоду не було одержано, або її розмір неможливо обчислити, суд застосовує штраф у розмірі від 5 тис. до 75 тис. неоподатковуваних мінімумів доходів громадян залежно від ступеня тяжкості злочину вчиненого уповноваженою особою юридичної особи. Виплата штрафу може бути відстрочена до 3-х років, залежно від майнового стану юридичної особи.
Ліквідація – або так звана кримінально-правова ліквідація полягає у примусовому припиненні державної реєстрації юридичної особи, уповноважена особа якої вчинила будь-який із злочинів передбачених статтями 109, 110, 113, 146, 147, 160, 260, 262, 258-258-5, 436, 436-1, 437, 438, 442, 444, 447 КК України.
Конфіскація майна – примусове безоплатне вилучення майна юридичної особи у власність держави, що проводиться лише при застосуванні до юридичної особи такого заходу кримінально-правового характеру як ліквідація.
Крім того, юридична особа зобов'язана відшкодувати нанесені збитки та шкоду в повному обсязі, а також розмір отриманої неправомірної вигоди, яка отримана або могла бути отримана юридичною особою.
5. Коли застосовуються заходи кримінально-правового характеру.
1) При вчиненні уповноваженою особою злочину, наведеному у п. 3.
2) Цей злочин повинен вчинятись від імені та в інтересах юридичної особи або лише від імені юридичної особи у випадку злочинів, передбачених ст. ст. 258-258-5 КК України.
Наведене формулювання закону значить, що уповноважена особа юридичної особи повинна діяти саме як представник/керівник/службова особа, виконуючи покладені на них офіційно обов'язки, і свідомо вчинити злочин, наслідками якого буде певна вигода для юридичної особи. (Наприклад, керівник дав хабар задля перемоги у тендерах).
3) Юридична особа є суб'єктом приватного права і не є органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим чи місцевого самоврядування, не створена ними і не фінансується ними – це стосовно лише корупційних злочинів.
Щодо інших злочинів, зазначених у п.3, - юридична особа є як приватною, так і публічною ( органи влади, органи місцевого самоврядування), а також міжнародні організації.
6. Як це працює
Юридична особа стає суб'єктом кримінального процесу з моменту внесення відомостей про неї до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Це відбувається одразу після повідомлення особі про підозру у скоєнні злочину від імені та в інтересах юридичної особи.
Це означає, що з моменту внесення відомостей про юридичну особу до Єдиного реєстру досудових розслідувань, така юридична особа стає учасником кримінального провадження.
Водночас це означає, що до юридичної особи, керівник якої вчинив корупційний злочин, може бути застосований такий захід забезпечення кримінального провадження як арешт майна (на рухоме чи нерухоме майно, майнові права інтелектуальної власності, гроші у будь-якій валюті), а також застосовані слідчі дії (гласні і негласні – допит, обшук, спостереження тощо).
Самі ж заходи кримінально-правового характеру можуть застосовуватись лише після винесення щодо уповноваженої особи юридичної особи обвинувального вироку, яким таку особу (керівника) буде визнано винною у вчиненні злочину від імені та в інтересах юридичної особи.
При цьому захищати інтереси юридичної особи може адвокат, керівник чи інша особа, уповноважена законом або установчими документами на це, чи працівник юридичної особи, що діє на підставі довіреності. Такий представник юридичної особи має всі повноваження учасника кримінального провадження.
Якщо вас зацікавили окремі питання, пов’язані з темою Інструкції, чи інші питання, – ви завжди можете поставити їх юристам ТІ Україна, відвідавши розділ «Запитання юристу» на нашому сайті.
Посилання
· Кримінальний процесуальний кодекс України