ЦІНА ДИТИНИ

Кількість переглядів: 253

Про що: 
На які виплати від держави можуть розраховувати батьки немовля і яким чином ці виплати отримати.

Сума і строк виплат

Відповідно до статті 12 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (далі – Закон) допомога при народженні дитини призначається у розмірі 41280 гривень. Виплата допомоги здійснюється одноразово у сумі 10320 гривень, решта суми допомоги виплачується рівними частинами протягом наступних трьох років. У разі народження (встановлення опіки) двох і більше дітей допомога надається на кожну дитину. Аналогічний розмір допомоги виплачується при усиновленні дитини.

Згідно зі статтею 10 Закону, право на отримання допомоги при народженні дитини мають: один з батьків (опікун), який постійно проживає з дитиною. Для отримання допомоги при народженні дитини, необхідно подати документи органу соціального захисту населення у строк не пізніше ніж через 12 календарних місяців після народження дитини. Згідно з п. 12 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми допомога при народженні дитини не призначається у випадку звернення після завершення вказаного строку, а також при народженні мертвої дитини.


Куди звертатися? 

Всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами деяким категоріям жінок, зазначеним у ч. 2 ст. 4 Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновлювачів, опікуна, піклувальника). Заявник пред’являє працівнику органу соціального захисту населення паспорт або інший документ, що посвідчує особу, та подає такі документи:

  1. Заяву;
  2. Копію свідоцтва про народження дитини (з пред’явленням оригіналу);
  3. Копію рішення про встановлення опіки (для опікунів).

Жінки, які мають зареєстроване місце проживання на території України і народили дитину під час тимчасового перебування за межами України, подають видані компетентними органами країни перебування і легалізовані в установленому порядку документи, що засвідчують народження дитини, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України.

Цей перелік документів є вичерпним, тому вимога щодо надання будь-яких додаткових документів, є неправомірною. Документи, необхідні для призначення державної допомоги при народженні дитини, розглядаються протягом 10 днів з дня звернення. Орган соціального захисту населення повинен письмово повідомити заявника про призначення державної допомоги чи про відмову в її наданні із зазначенням причини відмови та порядку оскарження цього рішення протягом 5 днів після прийняття відповідного рішення (стаття 6 Закону).

Допомога при народженні дитини надається з метою створення належних умов для її повноцінного утримання та виховання. Законодавство про соціальний захист населення передбачає наявність у державних органів повноважень щодо здійснення контролю за цільовим використанням державної допомоги. Відповідно до п. 13 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми контроль за цільовим використанням державної допомоги здійснюється працівниками центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді або уповноваженою особою, визначеною виконавчим органом  об’єднаної  територіальної  громади, в межах повноважень, а контроль за цільовим використанням допомоги при усиновленні дитини здійснюється службами у справах дітей.

Припинення виплат

Нецільове використання коштів і незабезпечення отримувачем допомоги належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини є однією із підстав для припинення виплати допомоги. У випадку встановлення факту нецільового використання коштів працівник центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді/служби у справах дітей або  уповноважена особа, визначена виконавчим органом  об’єднаної  територіальної  громади подає пропозицію про припинення виплати допомоги при народженні дитини (п. 13 Порядку). Стаття 23 Закону надає можливість отримувачу державної допомоги оскаржити рішення про припинення виплати допомоги у вищестоящих органах виконавчої влади або у судовому порядку..

Виплата допомоги припиняється також у разі:

  • позбавлення отримувача допомоги батьківських прав;
  • відібрання дитини в отримувача допомоги без позбавлення батьківських прав;
  • тимчасового влаштування дитини на повне державне утримання;
  • припинення опіки або звільнення опікуна від його повноважень щодо конкретної дитини.

Також вагітні жінки мають право на виплату допомогу у зв'язку з вагітністю та пологами, а на додаткову допомогу мають право одинокі матері. Розмір вказаних видів допомоги залежить від різних обставин. Тому конкретний розмір слід уточнювати в органі соціального захисту за місцем проживання.

Якщо вас зацікавили окремі питання, пов’язані з темою Інструкції, чи інші питання, – ви завжди можете поставити їх юристам ТІ Україна, відвідавши розділ «Запитання юристу» на нашому сайті.




Посилання

  • Коментарі
Завантаження коментарів...