СТАНДАРТИ ПОДАЧІ ПОДАТКОВОЇ ЗВІТНОСТІ

Кількість переглядів: 7071

Про що: 
Великі, середні і малі - коли і яким чином різним підприємствам треба подавати звітність до фіскальних органів. Яка передбачена відповідальність за порушення встановлених правил?

 

Платник податків подає податкову декларацію до контролюючого органу, в якому він перебуває на обліку. Періодичність подання декларації залежить від тривалості звітного періоду і визначається Податковим кодексом України (далі – ПКУ). Платник податків зобов’язаний дотримуватися встановлених строків подання податкової декларації, в протилежному випадку до нього може бути застосована відповідальність у вигляді штрафних санкцій. Податкова декларація подається окремо щодо кожного податку

 

Строки подачі декларацій

Згідно з п. 49.18 ст. 49 ПКУ податкові декларації подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює:

 • календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця;
 • календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя);
 • календарному року, крім випадків, вказаних нижче, - протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року;
 • календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - до 1 травня року, що настає за звітним, крім випадків, передбачених розділом IV ПКУ;
 • календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - підприємців - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року.
 • календарному року для платників податку на прибуток для податкової декларації, яка розраховується наростаючим підсумком за рік, - протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року.

Способи

Відповідно до п. 49.3 ПКУ податкова декларація подається за вибором платника податків в один із таких способів:

 1. особисто або через уповноважену особу;
 2. поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;
 3. засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог законів щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису.

Дане право вибору обмежується тільки для великих та середніх підприємств, які згідно з п. 49.4 ПКУ зобов’язані подавати податкову декларацію в електронній формі з дотриманням вимог законів щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису. Відповідно до ст. 55 Господарського кодексу України суб’єкти господарювання залежно від кількості працюючих та доходів від будь-якої діяльності за рік можуть бути віднесені до суб’єктів малого підприємництва, у тому числі до суб’єктів мікропідприємництва, середнього або великого підприємництва. Суб’єктами мікропідприємництва є фізичні особи, зареєстровані в установленому законом порядку як фізичні особи - підприємці, у яких середня кількість працівників за звітний період (календарний рік) не перевищує 10 осіб та річний дохід від будь-якої діяльності не перевищує суму, еквівалентну 2 мільйонам євро, визначену за середньорічним курсом Національного банку України; юридичні особи - суб’єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми та форми власності, у яких середня кількість працівників за звітний період (календарний рік) не перевищує 10 осіб та річний дохід від будь-якої діяльності не перевищує суму, еквівалентну 2 мільйонам євро, визначену за середньорічним курсом Національного банку України. Суб’єктами малого підприємництва є фізичні особи, зареєстровані в установленому законом порядку як фізичні особи - підприємці, у яких середня кількість працівників за звітний період (календарний рік) не перевищує 50 осіб та річний дохід від будь-якої діяльності не перевищує суму, еквівалентну 10 мільйонам євро, визначену за середньорічним курсом Національного банку України; юридичні особи - суб’єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми та форми власності, у яких середня кількість працівників за звітний період (календарний рік) не перевищує 50 осіб та річний дохід від будь-якої діяльності не перевищує суму, еквівалентну 10 мільйонам євро, визначену за середньорічним курсом Національного банку України. Суб’єктами великого підприємництва є юридичні особи суб’єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми та форми власності, у яких середня кількість працівників за звітний період (календарний рік) перевищує 250 осіб та річний дохід від будь-якої діяльності перевищує суму, еквівалентну 50 мільйонам євро, визначену за середньорічним курсом Національного банку України. Інші суб’єкти господарювання належать до суб’єктів середнього підприємництва.

У разі надсилання податкової декларації поштою, платник податку зобов'язаний здійснити таке відправлення на адресу відповідного контролюючого органу не пізніше ніж за п’ять днів до закінчення граничного строку подання податкової декларації, визначеного статтею 49 ПКУ, а при поданні податкової звітності в електронній формі, - не пізніше закінчення останньої години дня, в якому спливає такий граничний строк. У разі втрати або зіпсуття поштового відправлення чи затримки його вручення контролюючому органу з вини оператора поштового зв'язку, такий оператор несе відповідальність відповідно до закону. У такому разі платник податків звільняється від будь-якої відповідальності за неподання або несвоєчасне подання такої податкової декларації. Платник податків протягом п'яти робочих днів з дня отримання повідомлення про втрату або зіпсуття поштового відправлення зобов'язаний надіслати поштою або надати особисто (за його вибором) контролюючому органу другий примірник податкової декларації разом з копією повідомлення про втрату або зіпсуття поштового відправлення. Звертаємо Вашу увагу на те, що перед тим, як подати податкову звітність в електронній формі платник податку повинен отримати електронний цифровий підпис. Це можна зробити безкоштовно, звернувшись до Акредитованого центру сертифікації ключів Інформаційно-довідкового департаменту Державної фіскальної служби. Окрім цього, потрібно приєднатися до договору «Про визнання електронних документів» з відповідним територіальним органом Державної фіскальної служби. Тільки після підписання угоди можна відправляти свою звітність в електронному вигляді.

 

Порушення і скарги

Після отримання податкової декларації посадова особа Державної фіскальної служби перевіряє наявність та достовірність заповнення всіх обов’язкових реквізитів визначених у пп. 48.3 та 48.4 ст. 48 ПКУ. За умови дотримання цих вимог платником податків відбувається реєстрація податкової декларації платника датою її фактичного отримання органом Державної фіскальної служби. Тобто посадова особа територіального органу Державної фіскальної служби не може відмовити у прийнятті податкової декларації, окрім випадків, коли податкова декларація не містить обов’язкових реквізитів або вони вказані з помилками. В такому разі податковий орган готує письмове повідомлення про відмову у прийнятті податкової декларації із зазначенням конкретних причин неприйняття. Податковий кодекс визначає терміни надання письмового повідомлення про відмову у прийнятті податкової декларації:

 • протягом п'яти робочих днів з дня отримання податкової декларації, надісланої поштою або засобами електронного зв'язку;
 • протягом трьох робочих днів з дня отримання податкової декларації особисто від платника податку або його представника.

Пункт 49.12 ПКУ встановлює два варіанти дій для платника податків у разі отримання відмови у прийнятті податкової декларації:

 1. подати податкову декларацію та сплатити штраф у разі порушення строку її подання;
 2. оскаржити рішення контролюючого органу в адміністративному або судовому порядку.

Увага! Відповідно до п. 49.14 ПКУ за кожною заявою платника податків щодо неправомірної відмови у прийнятті податкової декларації посадовою особою органу Державної фіскальної служби в обов’язковому порядку проводиться службове розслідування. Тобто законодавство дає можливість притягнути винну особу до відповідальності.

У випадку успішного оскарження платником податків повідомлення про відмову у прийнятті податкової декларації, остання вважається прийнятою у день її фактичного отримання органом Державної фіскальної служби.

Відповідальність

Неподання або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати та сплачувати податки та збори податкових декларацій, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 170 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.

Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке порушення, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.

Якщо вас зацікавили окремі питання, пов’язані з темою Інструкції, чи інші питання, – ви завжди можете поставити їх юристам ТІ Україна, відвідавши розділ «Запитання юристу» на нашому сайті.

Посилання


 • Коментарі
Завантаження коментарів...