ЩО ТРЕБА ЗНАТИ, КОЛИ ПРАВООХОРОНЕЦЬ ПРИМУШУЄ ПІДПИСАТИ ПРОТОКОЛ

Кількість переглядів: 3397

Про що: 
З цієї інструкції ви дізнаєтесь про свої права та про те, як протидіяти спробам правоохоронців примусити підписати вас протокол.


При складанні протоколу правоохоронними органами варто мати на увазі, що підписаний протокол вважається за підтвердження особою своєї вини у вчиненні правопорушення. Тому уважно вивчіть протокол, і якщо ви не вважаєте себе винуватим, у протоколі в графі «пояснення правопорушника» треба зазначити «з протоколом не згодний».

Наприклад, можна зазначити свої зауваження щодо:

  • часу затримання,
  • підстави затримання,
  • обставин затримання,
  • незаконних дій правоохоронців,
  • аргументи щодо своєї невинуватості тощо.

Задля уникнення можливих дописок правоохоронцями, зазначте великий знак “Z” після ваших коментарів.

Чи можна відмовитись від підписання протоколу?

Від підписання протоколу можна відмовитись взагалі. Адже ст. 63 Конституції Україні гарантує право відмовитись підписувати документи, давати будь-які показання чи пояснення проти самого себе.  Про зміст вказаної статті правоохоронець повинен вас проінформувати перед тим, як пропонувати підписувати протокол.

Не варто підписувати протокол також, якщо правоохоронець буде пропонувати вам негайне звільнення після його підпису, а ви вважаєте себе невинним. Інакше вас можуть доставити до суду, де суддя може застосувати до вас адміністративний арешт строком на 15 діб, а підписаний вами протокол може вважатися за додаткове обґрунтування необхідності взяття вас під варту. За потреби, вимагайте направлення вас на відповідну експертизу, якщо вам висувають хибні звинувачення в нетверезості тощо.

Стаття 29 Конституції України встановлює, що кожному заарештованому або затриманому має бути надано можливість з моменту затримання захищати себе особисто та користуватись правовою допомогою захисника. Ви можете також відмовитись від підписання протоколу, спокійно посилаючись на те, що у вас немає захисника і ви не бажаєте підписувати щось без консультації з ним. Ви маєте право також не підписувати протокол із незаповненими графами, навіть якщо правоохоронець примушує вас до цього і обіцяє потім їх заповнити. Перекресліть хрест-нахрест незаповнені графи протоколу.

Якщо до вас застосовують фізичне насильство і вимагають підписати протокол, варто його підписати, але за можливістю, викривити свій підпис чи почерк. За Кримінально-процесуальним Кодексом України будь-який протокол допиту, складений під тиском і навіть підписаний людиною, не має юридичного значення – натомість має значення те, що ви скажете на суді.

Тому очевидною буде протиправна поведінка правоохоронця, котрий змушує вас підписувати протокол. Задля того, аби уникнути непорозумінь у відносинах з правоохоронними органами та убезпечити себе від свавілля, попередьте своїх родичів чи друзів про місце Вашого перебування.

Варто врахувати, що адміністративне затримання особи, яка вчинила правопорушення, може триватине більше як три години (ст. 263 КУпАП), після чого має бути прийняте рішення стосовно вчинених вами дій. Якщо після спливу трьох годин вам не будуть пред’явлені обвинувачення, можна сміливо вимагати зустрічі з начальником міліції, прокурором чи складати скаргу до начальника райвідділу міліції або суду.
  • Коментарі
Завантаження коментарів...