ЩО ТАКЕ КОНСТИТУЦІЙНЕ ЗВЕРНЕННЯ?

Кількість переглядів: 11020

Про що: 
У цій інструкції Ви дізнаєтесь про порядок та умови подання конституційного звернення до Конституційного Суду України.

Порядок та умови звернення до Конституційного Суду України (КСУ) визначені у Законі України «Про Конституційний Суд України».

Перш за все, слід зазначити, що звернутись до КСУ можна у трьох формах:

конституційного звернення,

конституційного подання,

конституційної скарги. 

Про конституційне подання Ви можете дізнатись тут, а про конституційну скаргу тут.


Що таке конституційне звернення?

Конституційне звернення - це письмове клопотання до КСУ про надання висновку щодо:

1) відповідності Конституції України чинного міжнародного договору України або міжнародного договору, що вноситься до Верховної Ради України для надання згоди на його обов’язковість;

2) відповідності Конституції України (конституційності) питань, які пропонуються для винесення на всеукраїнський референдум за народною ініціативою;

3) додержання конституційної процедури розслідування і розгляду справи про усунення Президента України з поста в порядку імпічменту;

4) відповідності законопроекту про внесення змін до Конституції України вимогам статей 157 і 158 Конституції України;

5) порушення Верховною Радою Автономної Республіки Крим Конституції України або законів України;

6) відповідності нормативно-правових актів Верховної Ради Автономної Республіки Крим Конституції України та законам України. 


Хто має право подати конституційне звернення?

Конституційне звернення мають право подати:

1) Президент України;

2) Верховна Рада України;

3) Кабінет Міністрів України;

4) щонайменше сорок п’ять народних депутатів України (відкликання підпису під конституційним зверненням не має юридичних наслідків).


Звертаємо Вашу увагу на те, що кожен із зазначених вище суб’єктів може реалізувати своє право на конституційне звернення лише у певних, визначених ст. 54 Закону України «Про Конституційний Суд України» випадках. Так, для прикладу, Президент України має право звернутися до КСУ із конституційним зверненням щодо відповідності Конституції України чинного міжнародного договору України або міжнародного договору, що вноситься до Верховної Ради України для надання згоди на його обов’язковість; відповідності Конституції України (конституційності) питань, які пропонуються для винесення на всеукраїнський референдум за народною ініціативою; відповідності нормативно-правових актів Верховної Ради Автономної Республіки Крим Конституції України та законам України.


Які вимоги щодо оформлення конституційного звернення?


Конституційне звернення обов’язково повинно містити:

1) суб’єкт права на конституційне звернення;

2) відомості про представника суб’єкта права на конституційне звернення;

3) документи і матеріали, на які посилається суб’єкт права на конституційне звернення, із зазначенням повного найменування, номера, дати ухвалення, джерела офіційного видання акта;

4) перелік документів і матеріалів, що додаються.


Ст. 53 Закону України «Про Конституційний Суд України» встановлені також додаткові вимоги до оформлення конституційних звернень. Так, наприклад, з вказаного положення вбачається, що у конституційному зверненні про відповідність Конституції України міжнародного договору зазначаються конкретні положення договору, які належить перевірити на відповідність Конституції України, та конкретні положення Конституції України, на відповідність яким належить перевірити договір, а також обґрунтування тверджень щодо неконституційності міжнародного договору (його окремих положень). 


Якщо конституційне звернення не відповідає хоча б одній з зазначених вище вимог, КСУ відмовляє у відкритті конституційного провадження.


За результатами розгляду конституційних звернень КСУ надає висновки, вони є остаточними і не можуть бути оскарженими.


На сайті КСУ можна ознайомитись із конституційними зверненнями, які знаходяться на розгляді КСУ.


Посилання: 

  • Коментарі
Завантаження коментарів...