ПРОЗОРІСТЬ ВЛАСНОСТІ: ЯК ЗНАЙТИ МАЙНО БУДЬ-ЯКОЇ ЛЮДИНИ В УКРАЇНІ

Кількість переглядів: 75168

Про що: 
У цій інструкції роз’яснюється, яким чином можна знайти майно людини за допомогою відкритих реєстрів власності

 
Що каже Закон?

Як відомо, в середині жовтня 2015 р. уряд України, міністерство юстиції, МВС, Держземагентство зробили вільним доступ до реєстрів прав власності на нерухоме майно, транспортні засоби тощо. Це відбулося на виконання Закону України від 14 липня 2015 року № 597-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення прозорості у сфері відносин власності з метою запобігання корупції».

Інформація про зареєстровані транспортні засоби та їх власників, що міститься у Єдиному державному реєстрі, держателем якого є Міністерство внутрішніх справ України, є відкритою та загальнодоступною. Для фізичних та юридичних осіб інформація з Єдиного державного реєстру надається шляхом пошуку за суб’єктом (власником транспортного засобу) в електронній формі через офіційний веб-сайт, чи в паперовій формі шляхом подання заяви особисто або направлення її поштою органам МВС.

При цьому, за заявою власника чи іншого правоволодільця орган реєстрації та обліку транспортних засобів надає інформацію про осіб, які отримали відомості про зареєстрований транспортний засіб, що йому належить.

Що це означає? Кожна людина може через відповідний сайт чи через письмове звернення отримати інформацію про те, яким майном володіє та чи інша особа в Україні. Але всі такі звернення також реєструються. І потім власник може отримати відомості про те – хто запитував інформацію про його майно.


Інформація за об’єктом нерухомого майна чи за суб’єктом речового права на нерухоме майно для фізичних та юридичних осіб надається в електронній формі через офіційний веб-сайт Міністерства юстиції України, за умови ідентифікації такої особи (фізичної або юридичної) з використанням електронного цифрового підпису чи іншого альтернативного засобу ідентифікації особи, або в паперовому вигляді.

Тобто шукати можна як за адресою квартири (будинку) – знайти кому належить конкретна квартира (будинок), так і за особою – знайти які квартири (будинки) належать конкретній особі. Так, якщо раніше ви могли за адресою дізнатися, хто є власником того чи іншого будинку або квартири, то відтепер, ввівши прізвище, ім'я та батькові будь-якого чиновника, судді, прокурора або свого сусіда, можна дізнатися, якою нерухомістю він володіє.

Інформація про зареєстровані права та їх обтяження, отримана в електронній чи паперовій формі за допомогою програмного забезпечення Державного реєстру прав, має однакову юридичну силу та використовується відповідно до законодавства.


Відповідальність

За подання заявником завідомо недостовірних відомостей про себе під час реєстрації на офіційному веб-сайті для отримання інформації з Єдиного державного реєстру, держателем якого є Державтоінспекція Міністерства внутрішніх справ України, або з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, або з Державного земельного кадастру, а так само подання заявником завідомо недостовірних відомостей про себе у разі запитування інформації з державних реєстрів та Державного земельного кадастру в паперовій формі - тягнуть за собою накладення штрафу від 1 до 3 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (Стаття 18847 Кодексу України про адміністративні правопорушення).


Як шукати

1. Нерухомість. Платно

Перш за все, слід зареєструватися на порталі онлайн-сервісів Міністерства юстиції за адресою https://kap.minjust.gov.ua/. Тут вам обов'язково доведеться вказувати ПІБ, вводити ідентифікаційний код або серію та номер паспорта. А також придумати пароль, в якому обов'язково є цифра, велика і маленька латинські літери.

Після цього система видасть вам логін, запропонує авторизуватися, використовуючи ваш новий логін і пароль, який ви придумали. Відкриється сторінка поштової скриньки, на якій в майбутньому вам будуть приходити всі виписки. Увійшовши у власний кабінет, треба вибрати відповідну послугу, ввести необхідні для пошуку дані. Пошук можливий за (1) адресою, (2) реєстраційними номерами об'єкта нерухомості, (3) кадастровим номером земельної ділянки, а також (4) ідентифікаційними даними фізичної або юридичної особи. Потім сплативши за дану послугу банківською карткою, отримати запитувані дані. 

Якщо виникли складності у реєстрації чи пошуку, зараз багато сайтів пропонують покрокову інструкцію для пошуку інформації у реєстрах.

Наявна інструкція з реєстрації та використання ЦЕП https://online.minjust.gov.ua/dovidka-korystuvacha

Система ідентифікації через BankID на даний момент недоступна (знаходиться на етапі тестової експлуатації).

В даний час можлива ідентифікація на порталі через використання ЕЦП або, надавши паспортні дані та ідентифікаційний номер. Незабаром буде введено систему ідентифікації через BankID. Тобто власники банківських карток зможуть користуватися порталом онлайн-сервісів без необхідності окремої реєстрації.

З одного боку органи щодо запобігання та боротьби з корупцією, журналісти і прості громадяни зможуть перевірити, чи все своє майно задекларував чиновник і чи співпадає його спосіб життя з доходами. З іншого - відкриття доступу до реєстру ліквідує можливості для рейдерських захоплень нерухомого майна або інших шахрайських дій.

2. Земельні ділянки. Безкоштовно.

Для початку потрібно зайти на сайт http://www.map.land.gov.ua/kadastrova-karta.

Обрати ділянку, яка зацікавила. Обов’язковою умовою отримання доступу до інформації є електронна ідентифікація заявника (фізичної або юридичної особи) – з використанням електронного цифрового підпису або альтернативної схеми ідентифікації BankID (ідентифікація через банківську картку). Інформаційна система автоматично опрацьовує запит та надає відомості про права власності на землю та дату їх набуття. Інформація надається на безоплатній основі.

Є інструкція для користувачів.

3. Пошук авто. 

Міністерство внутрішніх справ відкрило доступ до реєстру власників транспортних засобів. Наразі громадяни можуть отримати повну інформацію про будь-який автомобіль, зареєстрований з 2012 року, перейшовши за наступним посиланням:  https://igov.org.ua/service/1397/general (послуга тимчасово закрита через перехід МВС на Єдину Інформаційну систему, приблизний термін запуску - літо 2020 року)

Сервіс працював у тестовому режимі. Базову інформацію (база містить записи здебільшого за останні кілька років та постійно наповнюється) можна було отримати безкоштовно.

На сайті Головного сервісного центру МВС міститься інформація, що наразі безоплатний витяг з ЄДР ТЗ можна отримати в електронній формі, скориставшись функціональністю сайту ГСЦ  МВС, або через електронний кабінет водія.


Посилання


  • Коментарі
Завантаження коментарів...