ПРІЗВИЩЕ ПРИ ОДРУЖЕННІ: ЗМІНИТИ ЧИ ЗАЛИШИТИ?

Кількість переглядів: 531

Про що: 
Яке прізвище можна взяти при реєстрації шлюбу, хто з подружжя може це зробити, та які документи треба поновити після зміни прізвища.

Укладання шлюбу – це найбільш поширена підстава для зміни прізвища. Таке право кожному подружжю надає ст. 35 Сімейного кодексу України (СК). Наречені мають право обрати прізвище одного з них як спільне або надалі іменуватися дошлюбними прізвищами, тобто не змінювати їх.

Наречена та наречений мають право:

  • Залишити своє прізвище
  • Взяти прізвище нареченого / нареченої
  • До свого прізвища приєднати прізвище нареченого / нареченої

Наприклад наречена має прізвище Іванова, а чоловік – Петров. Якщо подвійне прізвище хоче отримати тільки наречена, то вона буде Іванова – Петрова. Якщо подвійне прізвище хоче мати тільки наречений, то він буде Петров – Іванов. Тобто на першому місці повинне стояти те прізвище, яке було у нареченої або нареченого до подружжя. Проте якщо подвійне прізвище хочуть наречена та наречений, то вони вже вправі самі обирати чиє з їхніх дошлюбних прізвищ стоятиме першим. В цьому випадку можливі обидва варіанти.

Складання більше двох прізвищ не допускається, якщо інше не випливає із звичаю національної меншини, до якої належить наречена і (або) наречений. У такому разі він або вона мають право замінити одну із частин свого прізвища на прізвище другого.

З обранням прізвища подружжя важливо визначитися заздалегідь. Вам необхідно вказати прізвище яке хочете мати після одруження - в заяві про укладання шлюбу. 

Якщо під час державної реєстрації шлюбу Ви змінили прізвище, то на першій сторінці паспорта громадянина України у формі книжечки робиться відмітка про те, що зазначений документ підлягає обміну в місячний строк у зв'язку зі зміною прізвища при державній реєстрації шлюбу.  

У разі зміни прізвища радимо Вам без зволікань обміняти паспорт. Так, законодавством також встановлена відповідальність за використання недійсного паспорта або проживання без нього. Так, з статті 197 Кодексу про адміністративні правопорушення вбачається, що проживання громадян, зобов’язаних мати паспорт громадянина України, без паспорта громадянина України або за недійсним паспортом громадянина України тягнуть за собою попередження. Ті самі дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за порушення, передбачені частиною першою цієї статті, тягнуть за собою накладення штрафу від одного до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.


Також вам потрібно буде змінити наступні документи:

  • Закордонний паспорт
  • Водійські права
  • Усі документи які підтверджують право на власність: будинок, земля, автомобіль та ін.
  • Банківські рахунки та кредитні картки.

Також слід відвідати податкову та повідомити про зміну прізвища для внесення змін до даних в реєстрі платників податків (замінити картку платника податків). Ідентифікаційний номер платника податків у Вас залишиться той самий, зміниться лише прізвище.

Слід мати на увазі, що після розірвання шлюбу особа, яка змінила своє прізвище у зв'язку з реєстрацією шлюбу, має право надалі іменуватися цим прізвищем або відновити своє дошлюбне прізвище (ст. 113 СК). Колишній чоловік (дружина) не мають право вимагати зміни чи залишення прізвища.

Якщо вас зацікавили окремі питання, пов’язані з темою Інструкції, чи інші питання, – ви завжди можете поставити їх юристам ТІ Україна, відвідавши розділ «Запитання юристу» на нашому сайті.




Посилання

  • Коментарі
Завантаження коментарів...