ПОСВІДЧЕННЯ ВОДІЯ БЕЗ ХАБАРІВ

Кількість переглядів: 3549

Про що: 
Порядок здачі іспиту для отримання посвідчення водія


Як вбачається з положень Інструкції про порядок приймання іспитів для отримання права керування транспортними засобами та видачі посвідчень водія, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 07.12.2009 № 515 іспити для отримання права керування транспортними засобами проводяться територіальними сервісними центрами МВС (далі – ТСЦ МВС).

До складання іспитів у ТСЦ МВС для отримання посвідчення водія допускаються особи, які досягли віку:

  • для отримання посвідчення водія категорій A1, A - 16 років;
  • для отримання посвідчення водія категорій B1, B, C1, C - 18 років;
  • для отримання посвідчення водія категорій BE, C1E, CE - 19 років;
  • для отримання посвідчення водія категорій D1, D, D1E, DE, T - 21 року.

Приймання іспитів для отримання права керування транспортними засобами, оформлення, видача, обмін, повернення, зберігання, анулювання та знищення посвідчення водія здійснюються в ТСЦ МВС незалежно від зареєстрованого місця проживання чи перебування особи.

Іспити проводяться в такій послідовності: спочатку - іспит зі знань Правил дорожнього руху, потім - іспит (іспити) з навичок керування транспортними засобами відповідних категорій.

Іспит з навичок керування транспортними засобами приймається на транспортному засобі ТСЦ МВС, закладів або підприємств і організацій, який повинен бути обладнаний додатковими педалями зчеплення (крім транспортних засобів з автоматичною коробкою передач) і гальмування, дзеркалом заднього виду для екзаменатора. Транспортні засоби (за винятком мотоциклів, мопедів та квадроциклів), на яких приймаються практичні іспити, також повинні мати розпізнавальний знак «Учбовий транспортний засіб».

Якщо особа проходила підготовку, перепідготовку або підвищення кваліфікації водія в закладі на транспортному засобі з автоматичною коробкою передач, то складання іспиту з керування транспортними засобами дозволяється на транспортному засобі з автоматичною коробкою передач.

Теоретичний іспит для отримання права керування транспортними засобами  приймається уповноваженими працівниками ТСЦ МВС, на яких згідно з посадовими обов'язками покладено функції з прийняття іспитів для отримання права керування транспортними засобами. Персональний склад екзаменаторів ТСЦ МВС визначається наказом регіонального сервісного центру МВС (РСЦ МВС).

Цей іспит особа складає у спеціально обладнаному приміщенні ТСЦ МВС.

Екзаменаційні білети формуються з питань, затверджених Головним сервісним центром МВС. Екзаменаційний білет містить 20 питань. Кожне питання має від двох до п'яти варіантів відповідей, лише один з яких правильний.

Перед початком складання теоретичного іспиту екзаменатор перевіряє справність технічних засобів контролю процесу складання іспиту, автоматизованого робочого місця та ознайомлює особу з оцінюванням результату іспиту. Особам, що екзаменуються, пропонується за 20 хвилин відповісти на 20 питань.

Теоретичний іспит вважається нескладеним, якщо особа:

-          припустилася трьох помилок;

-          не надала відповіді на питання у відведений для складання теоретичного іспиту час;

-          під час відповіді на питання користувалася додатковими електронними приладами, навчальною літературою, засобами зв'язку, пристроями зчитування, обробки, збереження та відтворення інформації, а також окремими елементами, які можуть бути складовими частинами відповідних технічних засобів чи пристроїв, друкованими або рукописними матеріалами, іншими засобами, предметами, приладами (крім виробів медичного призначення), а також підказками інших осіб. У цьому випадку екзаменатор припиняє іспит, про що інформує особу.

Приймання практичного іспиту проводиться у два етапи: перша частина іспиту - на майданчику для навчання з початкового керування, друга - в умовах дорожнього руху. 

Тривалість практичного іспиту на майданчику для навчання з початкового керування повинна бути достатня для визначення вміння особи керувати транспортним засобом відповідної категорії безпечно для інших учасників дорожнього руху, але не менше 10 хвилин.

Тривалість практичного іспиту на вулично-дорожній мережі повинна складати не менше 20 хвилин.

Загальна тривалість практичного іспиту на майданчику для навчання з початкового керування та в умовах дорожнього руху не повинна перевищувати 60 хвилин.

Відмова осіб, що екзаменуються, виконати яку-небудь вправу іспиту (крім випадків, коли виконання команди екзаменатора призведе до порушення ПДР або створення аварійної ситуації) або створення ними аварійної ситуації означає, що іспит вони не склали.

Результат успішно складеного теоретичного іспиту дійсний протягом трьох місяців.

У разі незадовільного складання іспитів повторні теоретичні і практичні іспити призначаються не раніше ніж через 5 календарних днів. Якщо особи, що отримують посвідчення водія вперше, не склали іспит із навичок керування транспортними засобами втретє, вони допускаються до наступного іспиту після проходження повного курсу підготовки керування відповідним транспортним засобом у закладі, що підтверджується довідкою про повторний курс підготовки керування транспортним засобом.

Особам, які склали іспити зі знань Правил дорожнього руху і навичок керування транспортними засобами в ТСЦ МВС, оформляються посвідчення водія відповідних категорій. Строк дії посвідчення водія становить 30 років (крім посвідчення водія, що видане особі вперше; воно дійсне протягом двох років з дня його видачі з забороною перевищувати швидкість 70 кілометрів на годину) і обчислюється з дня його видачі.

Перелік документів, необхідних для допуску до складання іспиту, встановлюється Інструкцією.

Під час складання теоретичного і практичного іспитів використовуються технічні засоби контролю (у тому числі фото- та відеофіксації) процесу складання іспиту.

Для отримання послуги з видачі, обміну, повернення посвідчення водія в ТСЦ МВС особи реєструються в електронній черзі з використанням сервісу "Електронна черга" (за наявності).

Слід мати на увазі

Часто під час проходження курсу підготовки керування транспортним засобом майбутні водії отримують пропозицію вирішити питання отримання посвідчення водія у «неформальний» спосіб. Деколи, у майбутніх водіїв безпосередньо не вимагають хабара, однак створюють умови за яких його дача провокується. Так, часто у автошколі умисно не дають відвідувачам можливості здобути навики водіння транспортним засобом, необхідні для успішної здачі практичної частини іспиту для отримання права керування транспортними засобами. Чи під час складання практичної частини іспиту, особі, що екзаменується ставлять занижений бал. За таких обставин, майбутні водії часто вирішують «підстрахуватися» шляхом дачі хабара за успішне складення іспиту. Наслідком є не лише зростання рівня корупції, а й низький рівень знань і дотримання водіями Правил дорожнього руху. У 2019 році на дорогах України сталося 160 675 дорожньо-транспортних пригод. Значну частину з них можна було б уникнути, якби у свій час водії отримали належну теоретичну та практичну підготовку для водіння транспортними засобами.

У МВС про цю проблему знають. Так, на сьогодні вживаються заходи для усунення корупційних ризиків при складанні іспитів для отримання права керування транспортними засобами.

Якщо ж все-таки Вам пропонують дати хабар за успішне складення іспиту для отримання права керування транспортними засобами, радимо Вам повідомити про це правоохоронні органи. В подальшому, необхідно щоб факт вимагання неправомірної вимоги був зафіксований документально. Це може бути диктофонний запис вимагання хабара, чи відеозапис передачі грошей на приховану камеру. Водночас, для того, щоб доказ неправомірної вимоги був належним, бажано щоб фіксація її вимагання здійснювалася за участю правоохоронних органів.

У разі, якщо, під час проходження курсу підготовки керування транспортним засобом Вам не дають можливість здобути практичні навики водіння транспортним засобом, чи під час складання практичної частини іспиту Вам умисно ставлять занижену оцінку, радимо Вам поскаржитися до керівництва відповідної автошколи чи ТСЦ МВС на неналежне виконання відповідним її працівником трудових обов’язків.

Посилання:

 


  • Коментарі
Завантаження коментарів...