ПАСПОРТ ГРОМАДЯНИНА УКРАЇНИ: ВТРАТА, ОТРИМАННЯ, ОБМІН, ВКЛЕЮВАННЯ ФОТО

Кількість переглядів: 859

Про що: 
Як обміняти пошкоджений паспорт або отримати новий – замість втраченого. Скільки це коштує і які документи потрібні. Чи потрібно платити за вклеювання фото до паспорту в 25 і 45 років?


Обмін, заміна та інші операції з паспортом громадянина України здійснюються територіальними підрозділами Державної міграційної служби (ДМС) за місцем проживання. Заява про обмін подається до центру надання адміністративних послуг за місцем проживання (перебування).

Для одержання, обміну паспорта і вклеювання до нього нових фотокарток документи і фотокартки подаються не пізніш як через місяць після досягнення відповідного віку або зміни (переміни) прізвища, імені чи по батькові, встановлення розбіжностей у записах або непридатності паспорта для користування. 

Строк обміну: 1 місяць з дня подачі необхідних документів (може бути продовжений до 2 місяців у випадку отримання паспорту замість втраченого або викраденого - у разі необхідності проведення додаткової перевірки).

Мито: справляється виключно в разі видачі паспорту замість втраченого чи пошкодженого в розмірі двох неоподаткованих мінімумів доходів громадян (34 грн).

Статтею 4 Декрету Кабінету Міністрів України від 21.01.1993 № 7-93 „Про державне мито” визначено категорії громадян, які звільняються від сплати державного мита, а саме:

  • громадяни, віднесені до першої та другої категорій постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи;
  • громадяни, віднесені до третьої категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, - які постійно проживають до відселення чи самостійного переселення або постійно працюють на території зон відчуження, безумовного (обов’язкового) і гарантованого добровільного відселення, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у зоні безумовного (обов’язкового) відселення не менше двох років, а у зоні гарантованого добровільного відселення не менше трьох років;
  • громадяни, віднесені до четвертої категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, які постійно працюють і проживають або постійно проживають на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що за станом на 1 січня 1993 року вони прожили або відпрацювали в цій зоні не менше чотирьох років;
  • інваліди Великої Вітчизняної війни та сім’ї воїнів (партизанів), які загинули чи пропали безвісти, і прирівняні до них у встановленому порядку особи;
  • інваліди І та ІІ груп.

Окрім мита доведеться заплатити і штраф – відповідно до ст. 198 Кодексу про адміністративні правопорушення:

умисне зіпсуття паспорта чи недбале зберігання паспорта, що спричинило його втрату - тягне за собою попередження або накладення штрафу від одного до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Вклеювання фотокарток до паспорта здійснюється безкоштовно! Якщо працівники ДМС вимагають сплати якихось платежів за цю операцію (наприклад, за консультаційні чи будь-які інші послуги ДМС) – пишіть скаргу на відповідного працівника до вищого органу ДМС.

УВАГА: вклеювання до паспорта фотокартки при досягненні громадянином 25- і 45-річного віку здійснюється не пізніш як через місяць після досягнення відповідного віку. Паспорт, в якому не вклеєні такі фотокартки при досягненні його власником зазначеного віку,вважається недійсним (ч. 8 Положення про паспорт громадянина України). 

Окрім того, що недійсний паспорт не може бути використаний під час будь-яких юридичних дій, виявлення цього факту призведе до адміністративної відповідальності за ст. 197 Кодексу про адміністративні правопорушення:

проживання громадян, зобов'язаних мати паспорт, без паспорта або за недійсним паспортом, а також проживання громадян без реєстрації місця проживання чи перебування - тягне за собою попередження або накладення штрафу від одного до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Обмін паспорту здійснюється в разі:

  1. Зміни (переміни) прізвища, імені або по батькові.
  2. Встановлення розбіжностей у записах.
  3. Непридатності паспорта для користування.
  4. Втрати або викрадення.

Документи, необхідні для обміну паспорта в разі зміни ПІБ, установлення розбіжностей та непридатності для користування:

  1. заява;
  2. паспорт, що підлягає обміну;
  3. дві фотокартки розміром 3,5 х 4,5 см;
  4. платіжний документ з відміткою банку про сплату державного мита або оригінал і копію документа про звільнення від сплати державного мита;
  5. документи, що підтверджують обставини, на підставі яких паспорт підлягає обміну.

УВАГА: про втрату паспорта громадянин зобов’язаний терміново повідомити Державну міграційну службу (подати заяву), яка видає тимчасове посвідчення (протягом 3 робочих днів), що підтверджує його особу.

Документи, необхідні для отримання паспорта замість втраченого або викраденого:

  1. заява про втрату або викрадення паспорта;
  2. заява;
  3. дві (три - у разі одержання втраченого паспорта в іншому територіальному підрозділі) фотокартки розміром 3,5 х 4,5 см;
  4. платіжний документ з відміткою банку про сплату державного мита або копію документа про звільнення від сплати державного мита;
  5. документи, на підставі яких у паспорті проставляються відмітки (дані про дітей віком до 16 років, наявність паспорта громадянина України для виїзду за кордон),
  6. копія постанови про порушення або відмову в порушенні кримінальної справи за заявою особи до органів внутрішніх справ про викрадення паспорта (за наявності).

Якщо втрачений паспорт було знайдено під час розгляду заяви про втрату паспорта, розгляд справи про втрату паспорта припиняється. У разі знаходження паспорта після отримання нового особа повинна здати знайдений паспорт.

Для захисту прав ви можете:

1. Подати скаргу до Державної міграційної служби

Поштою: вул. Академіка Богомольця, 10, м. Київ, 01601

Електронною поштоюhotline@dmsu.gov.ua

Форму для подання електронних звернень, а також графік прийому громадян можна знайти тут.

У зверненні має бути зазначено прізвище, ім'я, по батькові, місце проживання громадянина, викладено суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги. Звернення може бути подано як окремою особою (індивідуальне), так і групою осіб (колективне).

Письмове звернення повинно бути підписано заявником із зазначенням дати. (http://dmsu.gov.ua/zvernennia-hromadian)

2. Звернутись до суду.

Відповідно до ст. 55 Конституції України, ч. 1 ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Якщо вас зацікавили окремі питання, пов’язані з темою Інструкції, чи інші питання, – ви завжди можете поставити їх юристам ТІ Україна, відвідавши розділ «Запитання юристу» на нашому сайті.




Посилання

  • Коментарі
Завантаження коментарів...