НАРОДИВ ДИТИНУ – ЗАРЕЄСТРУЙ!

Кількість переглядів: 2813

Про що: 
З Інструкції ви можете дізнатися про вимоги, що встановлені законом для отримання свідоцтва про народження дитини, про відповідальність за порушення строків реєстрації дитини та вартість цієї процедури

Хто здійснює реєстрацію народження дитини

Відповідно до ст. 49 Цивільного кодексу України (далі – ЦКУ), народження людини є актом цивільного стану, що підлягає державній реєстрації.

Згідно зі ст. 144 Сімейного кодексу України (далі – СКУ), народження дитини реєструється органом державної реєстрації актів цивільного стану (далі – органи ДРАЦС) з одночасним визначенням її походження та присвоєнням прізвища, імені та по батькові.


Хто подає заяву і документи

Державна реєстрація народження дитини проводиться за письмовою або усною заявою батьків чи одного з них за місцем її народження або за місцем проживання батьків (ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 01.07.2010 р. № 2398-VI (далі – Закон № 2398).

У випадку смерті батьків або неможливості для них з інших причин зареєструвати народження дитини, реєстрація провадиться за заявою:

  • родичів, інших осіб,
  • уповноваженого представника закладу охорони здоров'я, в якому народилася дитина або в якому на цей час вона перебуває.

Як вбачається з розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Мінюсту від 18.10.2000 р. № 52/5, (далі – Правила) підставами для проведення державної реєстрації народження дитини є:

  • медичне свідоцтво про народження (форма № 103/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 р. № 545, що видає заклад охорони здоров'я, де приймалися пологи.
  • медичне свідоцтво про народження, медична довідка про перебування дитини під наглядом лікувального закладу. Ці документи подаються для державної реєстрації народження дитини, яка досягла одного року і більше;
  • акт, складений відповідними посадовими особами (капітаном судна, командиром, начальником потяга тощо) за участю двох свідків і лікаря або фельдшера (якщо лікар або фельдшер були на транспортному засобі), у випадку народження дитини на морському, річковому, повітряному судні, у потязі або в іншому транспортному засобі. У разі відсутності лікаря або фельдшера державна реєстрація народження проводиться на підставі вказаного акта та медичної довідки про перебування дитини під наглядом лікувального закладу;
  • лікарське свідоцтво про перинатальну смерть (форма № 106-2/о);
  • рішення суду про встановлення факту народження дитини.

Із заявою про державну реєстрацію народження подаються:

  • паспорти або паспортні документи, що посвідчують особи батьків (одного з них), особу заявника, у разі якщо державна реєстрація народження проводиться не батьками, а іншою особою;
  • документ, який є підставою для внесення відомостей про батька дитини (свідоцтво про шлюб, спільна заява матері та батька дитини, заява матері).

За відсутності свідоцтва про шлюб підтвердженням зареєстрованого шлюбу може бути відмітка про його державну реєстрацію в паспортах або паспортних документах матері та батька дитини (п. 12 розділу ІІІ Правил).

Строки державної реєстрації народження

За загальним правилом, батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану. Невиконання цього обов'язку є підставою для притягнення їх до відповідальності, встановленої законом.

Згідно зі ст. 212-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, несвоєчасна без поважної причини державна реєстрація батьками народження дитини в органах ДРАЦС тягне за собою накладення штрафу від одного до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. 


Кінцевий результат

Реєстрація народження дитини засвідчується Свідоцтвом про народження, зразок якого затверджує Кабінет Міністрів України (ст. 144 СКУ).

Зразок свідоцтва про народження затверджений постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження зразків актових записів цивільного стану, описів та зразків бланків свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 10.11.2010 року № 1025.


Фінансові аспекти і корупційні ризики

Згідно зі ст. 4 Декрету Кабінет Міністрів України «Про державне мито», від сплати державного мита звільняються громадяни за реєстрацію народження дитини.

Інших обов’язкових платежів у цьому випадку законом не передбачено, а вимоги чи прохання про оплату реєстрації народження дитини – є незаконними. Такі вимоги можуть бути мотивовані якимись додатковими послугами, зокрема, консультаційними. В такому випадку можна звертатися зі скаргою до керівника установи, в якій проводиться реєстрація народження дитини.

Якщо вас зацікавили окремі питання, пов’язані з темою Інструкції, чи інші питання, – ви завжди можете поставити їх юристам ТІ Україна, відвідавши розділ «Запитання юристу» на нашому сайті.

 


Посилання

  • Коментарі
Завантаження коментарів...