МИСТЕЦТВО РОЗЛУЧАТИСЯ

Кількість переглядів: 3948

Про що: 
З цієї інструкції Ви дізнаєтеся про вимоги, встановлені законом для розірвання шлюбу, вартість цієї юридичної дії і особливості різних ситуацій

Ст. 104 Сімейного кодексу України (далі – СКУ) визначає підстави припинення шлюбу. Так, з положення вказаної статті вбачається, що однією з підстав припинення шлюбу є його розірвання (на побутовому рівні – «розлучення»).

При цьому, закон передбачає, що розірвання шлюбу може відбутися за спільною заявою подружжя чи одного з них, за наявності дітей у подружжя чи у разі їх відсутності.  Також закон встановлює різні порядки розірвання шлюбу – органом державної реєстрації актів цивільного стану (далі – ДРАЦС) чи судом.

Нижче роз’яснюється кожен із можливих шляхів розірвання шлюбу.

Варіант перший

Подружжя, яке не має дітей, вправі подати до органу ДРАЦС заяву про розірвання шлюбу. Якщо один із подружжя через поважну причину не може особисто подати заяву про розірвання шлюбу до органу ДРАЦС, таку заяву, нотаріально засвідчену або прирівняну до неї, від його імені може подати другий з подружжя. Орган ДРАЦС складає актовий запис про розірвання шлюбу після спливу одного місяця від дня подання такої заяви, якщо вона не була відкликана. Шлюб розривається незалежно від наявності між подружжям майнового спору (ст. 106 СКУ).


Варіант другий

Закон визначає окремий порядок розірвання шлюбу, коли достатньо заяви лише одного з подружжя – якщо другий із подружжя: 1) визнаний безвісно відсутнім; 2) визнаний недієздатним. Варто зауважити, що для цього потрібне відповідне рішення суду, яке набрало законної сили (ст. 107 СКУ).


Варіант третій

Розірвання шлюбу на підставі рішення суду. Тут також є свої особливості, що пов’язані із спільною згодою подружжя.

Так, подружжя, яке має дітей, вправі подати до суду заяву про розірвання шлюбу разом із письмовим договором про те, з ким із них будуть проживати діти, яку участь у забезпеченні умов їхнього життя братиме той з батьків, хто буде проживати окремо, а також про умови здійснення ним права на особисте виховання дітей.

Договір між подружжям про розмір аліментів на дитину має бути нотаріально посвідчений. У разі невиконання цього договору аліменти можуть стягуватися на підставі виконавчого напису нотаріуса.

При цьому слід мати на увазі, що суд постановляє рішення про розірвання шлюбу після спливу одного місяця від дня подання заяви. До закінчення цього строку дружина і чоловік мають право відкликати заяву про розірвання шлюбу (ст. 109 СКУ).


Варіант четвертий

Найбільш поширеною підставою для розірвання шлюбу є судове рішення у справі, коли:

 • подружжя, яке має неповнолітніх дітей, не досягло згоди щодо місця подальшого проживання своїх дітей, їх виховання та витрат на утримання;
 • подружжя хоч і не має дітей, але один з них проти розлучення.

У такому разі позов про розірвання шлюбу може бути пред'явлений одним із подружжя.

До позову обов’язково слід додати:

 • оригінал свідоцтва про шлюб
 • оригінал або копії свідоцтв(а) про народження дитини (дітей)
 • оригінал квитанції про судовий збір
 • копію паспорта та ідентифікаційного коду
 • копію позову для відповідача

Судовий збір при поданні позову про розірвання шлюбу становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Так, на 01.07.2018 року прожитковий мінімум на одну працездатну особу становить 1841 грн., а тому судовий збір за подання позову про розірвання шлюбу становить 736,40 грн. При цьому, слід мати на увазі, що розмір прожиткового мінімуму на одну працездатну особу з 01.11.2018 року становитиме 1921 грн. Відповідно, зміниться і розмір судового збору.  

Звертаємо Вашу увагу на те, що судовий збір не сплачується за подання позовної заяви про розірвання шлюбу з особою, визнаною в установленому законом порядку безвісно відсутньою.


Місце проживання дітей після розірвання шлюбу

Стосовно того, з ким проживатимуть неповнолітні діти після розірвання шлюбу, потрібно брати до уваги ст. 160 СКУ, згідно якої місце проживання дитини:

 • яка не досягла 10 років, визначається за згодою батьків;
 • яка досягла 10 років, визначається за спільною згодою батьків та самої дитини;
 • якщо батьки проживають окремо, місце проживання дитини, яка досягла 14 років, визначається нею самою.

Однак якщо мати та батько, які проживають окремо, не дійшли згоди щодо того, з ким із них буде проживати малолітня дитина, яка недосягла 14 років, спір між ними може вирішуватися органом опіки та піклування або судом.

Порада! У випадку подання позову про розірвання шлюбу та бажання залишити дитину (дітей) проживати разом з вами, варто заявити таку позовну вимогу в самому позові. Суд своїм рішенням одночасно вирішить обидві – і про розірвання шлюбу, і про визначення місця проживання дітей.

Випадки, коли закон не дозволяє подати позов про розірвання шлюбу

При поданні до суду позову про розірвання шлюбу також необхідно враховувати, що таке право особи обмежене, за наявності обставин, визначених у ст. 110 СКУ.

Зокрема, позов про розірвання шлюбу не може бути пред'явлений:

 • протягом вагітності дружини;
 • протягом одного року після народження дитини

Наведене вище обмеження не застосовується, коли один із подружжя вчинив протиправну поведінку, яка містить ознаки кримінального правопорушення, щодо другого з подружжя або дитини. Крім того, законом передбачені наступні винятки з вищенаведеного обмеження:

 • чоловік, дружина мають право пред'явити позов про розірвання шлюбу протягом вагітності дружини, якщо батьківство зачатої дитини визнане іншою особою.
 • чоловік, дружина мають право пред'явити позов про розірвання шлюбу до досягнення дитиною одного року, якщо а) батьківство щодо неї визнане іншою особою; б) за рішенням суду відомості про чоловіка як батька дитини виключено із актового запису про народження дитини.

Строк розлучення

Державна реєстрація розірвання шлюбу проводиться органами ДРАЦС після закінчення одного місяця від дня подання відповідної заяви, якщо вона не була відкликана.

У разі розірвання шлюбу органом ДРАЦС шлюб припиняється у день державної реєстрації розірвання шлюбу.

У разі розірвання шлюбу судом шлюб припиняється у день набрання чинності рішенням суду про розірвання шлюбу. 

Документи, які необхідні для реєстрації розірвання шлюбу в органах ДРАЦС

У випадку розірвання шлюбу подружжя, яке не має дітей:

 • заява подружжя, у якій повинно бути зазначено про відсутність у них спільних дітей
 • заяву, нотаріально засвідчену або прирівняну до неї, того з подружжя, який через поважну причину не може особисто подати заяву
 • копії паспортів
 • оригінал свідоцтва про шлюб
 • оригінал квитанції про сплату державного мита – 8,5 грн. (0,5 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян)

У випадку розірвання шлюбу, якщо другий із подружжя визнаний безвісно відсутнім, недієздатним:

 • копія паспорта
 • заява
 • копія рішення суду (витяг з рішення суду) про визнання другого з подружжя безвісно відсутнім чи недієздатним
 • оригінал свідоцтва про шлюб
 • оригінал квитанції про сплату державного мита – 0,51 грн. (0,03 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян).

У випадку розірвання шлюбу на підставі рішення суду:

 • копія паспорта         
 • заява (спільна або одного з подружжя)
 • копія рішення суду про розірвання шлюбу

Зверніть увагу! У такому випадку закон не передбачає сплату державного мита.

Фінансові аспекти

За державну реєстрацію актів цивільного стану та за повторну видачу свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану і свідоцтв, що видаються у зв'язку із зміною і поновленням актових записів цивільного стану, справляється державне мито у розмірі, визначеному законом. Відповідні розміри мита і судового збору наведені вище.

Інших обов’язкових платежів у цьому випадку законом не передбачено, а вимоги чи прохання про оплату якихось додаткових платежів в органі ДРАЦС – є незаконними. 

Перелік платних послуг, що надаються органами ДРАЦС, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22.12.2010 р. № 1168. З поміж послуг, визначених у вказаному переліку, безпосередньо реєстрації розірвання шлюбу можуть стосуватися дві з них – це складання заяви та надання консультації. Однак зразки заяв є загальнодоступними і складнощів у громадян з їх заповненням як правило не виникає, так як і потреби в консультаціях. 

Разом з тим, додаткові витрати можливі у випадку звернення до адвоката щодо складання позовної заяви про розірвання шлюбу. У такому випадку ціни різняться, однак в середньому у межах 200-1500 грн.

Порада! Позовну заяву можна написати власноруч, зокрема, у суді, працівники якого порадять, як це зробити. Як правило, на стенді в судах містяться зразки подібних позовних заяв. Таку позовну заяву можна писати від руки на простому аркуші паперу, зазначивши коротко відомості про укладання шлюбу, неповнолітніх дітей, причини його розірвання та ваші позовні вимоги. У такому разі ви суттєво може зекономити на вартості послуг адвоката.


Кінцевий результат

Про факт державної реєстрації розірвання шлюбу орган ДРАЦС видає відповідне свідоцтво, зразок якого затверджений постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження зразків актових записів цивільного стану, описів та зразків бланків свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 10.11.2010 р. № 1025.

Якщо вас зацікавили окремі питання, пов’язані з темою Інструкції, чи інші питання, – ви завжди можете поставити їх юристам ТІ Україна, відвідавши розділ «Запитання юристу» на нашому сайті.Посилання

 • Коментарі
Завантаження коментарів...