МАСОВА АКЦІЯ НА ВУЛИЦІ: ЯК НЕ ПОРУШИТИ ЗАКОН

Кількість переглядів: 8072

Про що: 
З цієї інструкції Ви дізнаєтеся про те, як організувати масовий захід, які для цього потрібно подати документи і куди?

Право на мирні зібрання, мітинги, збори, походи і демонстрації без зброї мають всі громадяни України, при умові завчасного сповіщення місцевих органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування. Це право передбачено в ст. 39 Конституції України. Варто зазначити, що зазначена стаття не вказує конкретного терміну для завчасного повідомлення. Водночас, рішення Конституційного Суду України від 19.04.2001 № 4-рп/2001 наголошує, що «організатори таких мирних зібрань мають сповістити зазначені органи про проведення цих заходів заздалегідь, тобто у прийнятні строки, що передують даті їх проведення.» Ці строки не повинні обмежувати передбачене статтею 39 Конституції України право громадян, а мають служити його гарантією і водночас надавати можливість відповідним органам виконавчої влади чи органам місцевого самоврядування вжити заходів щодо безперешкодного проведення громадянами зборів, мітингів, походів і демонстрацій, забезпечення громадського порядку, прав і свобод інших людей. Визначення конкретних строків є предметом законодавчого регулювання, та на жаль терміни в законодавстві не визначенні до теперішнього часу.

Отже, перед початком заходу (рекомендовано за 10-15 днів, а якщо захід невеликий, то за пару днів) Вам потрібно подати заяву (бажано заяву-повідомлення та заяву-дозвіл) до місцевої ради чи держадміністрації. В заяві потрібно вказати:

  • кому адресована заява;
  • від кого надійшла - точне зазначення повної назви організації або прізвища, імені по-батькові громадянина, адреса місцезнаходження (проживання), контактний телефон;
  • мету, форму, місце проведення заходу;
  • маршрут проходження;
  • час початку і закінчення заходу;
  • прогнозовану кількість учасників;
  • ПІБ, місце проживання, контактні телефони організаторів;
  • дату подачі заяви.

Варто зазначити, що існує можливість подачі заяви поштою – рекомендованим листом із повідомленням про його отримання.

Здійснення контролю за забезпеченням громадського порядку при проведені масових заходів належить до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад, зокрема, як делеговані повноваження (пп. 3 п. “б” ч. 1 ст. 38 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”).

Зауважте, що органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування мають право негайно після отримання заяви звернутися до суду з позовною заявою про заборону масових заходів чи про інше обмеження права на мирні зібрання (ч. 1 ст. 280 Кодексу адміністративного судочинства України, далі - КАСУ). Суд задовольняє вимоги позивача в інтересах національної безпеки та громадського порядку в разі, якщо визнає, що проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій чи інших зібрань може створити реальну небезпеку заворушень чи вчинення кримінальних правопорушень, загрозу здоров’ю населення або правам і свободам інших людей. У разі встановлення обмеження права на свободу мирних зібрань суд повинен обґрунтувати у постанові необхідність встановлення обмеження щодо реалізації права на свободу мирних зібрань, а також пропорційність способу такого обмеження. Адміністративна справа про заборону або встановлення обмеження щодо реалізації права на свободу мирних зібрань вирішується судом протягом двох днів після відкриття провадження у справі, а в разі відкриття провадження менш як за два дні до проведення відповідних заходів - невідкладно. 


Можливі ризики

При подачі заяви в уповноважені органи у Вас можуть не приймати заяви, мотивуючи це різними надуманими підставами. В такому випадку попросіть скласти акт про відмову в прийнятті заяви і записуйте розмову на диктофон чи відеокамеру – саме ці докази зіграють визначну роль з суді.

Також проблеми можуть виникнути під час проведення заходу. Є випадки коли працівники правоохоронних органів вимагають різноманітні документи в організаторів, а за їх відсутності супроводжують учасників заходу у відділ поліції. Тому організатори повинні мати при собі паспорт та заяву про повідомлення місцевої ради чи держадміністрації про проведення заходу з відміткою про її прийняття. При спробі зупинити проведення заходу вимагайте відповідне рішення суду.

Якщо вас зацікавили окремі питання, пов’язані з темою Інструкції, чи інші питання, – ви завжди можете поставити їх юристам ТІ Україна, відвідавши розділ «Запитання юристу» на нашому сайті.
Посилання

  • Коментарі
Завантаження коментарів...