Запитання юристу


договір про додаткові освітні послуги з ВНЗ

Автор - Євген

Кількість переглядів: 230

Доброго дня! Склалась наступна ситуація в університеті: кожен хто навчається за рахунок бюджетних коштів, змушений був підписати договір про додаткові освітні послуги з ВНЗ, і сплачувати кожен рік встановлену суму. Справа в тому, що якщо ти хочеш розірвати цей договір, через те, що сторона "виконавець" не надає тих послуг, що передбачені договором, то ти не можеш це зробити. По-перше, якщо ти не сплачуєш встановлену суму, або хоч її частину, то тебе не допускають до сесії. Але це ж є порушенням 53 ст. Конституції України! До того, ж коли було поставлене питання декану одного з факультетів, щодо цих "додаткових послуг", щодо розірвання цього договору, то ним було повідомлено про те, що цього зробити не можна (Але ж Цивільний Кодекс дозволяє це робити!), а якщо все ж таки вдасться, то ви не отримаєте диплом, не будете отримувати стипендію, адже у додаткові послуги входить певний перелік дисциплін, які нам викладаються, і ми здаємо по ним іспити. Але чи не повинні ці послуги надаватися поза визначеним обсягом обов'язкових дисциплін, що ВЖЕ фінансуються із місцевого бюджету? Тобто нам кажуть що ми платимо за певні особливі дисципліни, а по суті вони і так передбачені нашим навчальним планом. Чи не є це зловживанням? Чи не є це корупційною схемою, і чи законно це? Я вважаю, що це йде у супереч із законодавством нашої країни. Прошу вас надати роз'яснення щодо цієї ситуації із посиланням на нормативно-правові акти.

Відповідь юриста

Доброго дня, Євгене,

Дякуємо за Ваше питання!

З наведеного Вами питання вбачаються можливі порушення законодавства України.

Так, частиною 3 статті 73 Закону України «Про вищу освіту» встановлено, що державні і комунальні заклади вищої освіти мають право надавати додатково платні освітні та інші послуги виключно понад обсяги, встановлені державним стандартом, та поза діяльністю, що фінансується за рахунок коштів відповідних бюджетів.

Таким чином, як зазначається у Вашому питанні додаткові освітні послуги повинні надаватися поза визначеним обсягом обов'язкових для студентів бюджетної форми навчання дисциплін.

Законодавством також передбачено можливість розірвання договору про надання освітніх послуг між вищим навчальним закладом та фізичною особою.

Зокрема, постановою Кабінету Міністрів України від 19 серпня 2015 р. № 634, було затверджено Типовий договір про надання освітніх послуг між вищим навчальним закладом та фізичною (юридичною) особою. Так, з згаданого Типового договору вбачається можливим дострокове розірвання договору про надання освітніх послуг внаслідок порушення виконавцем договірних зобов’язань. Зокрема, такий договір розривається за рішенням суду в разі систематичного порушення або невиконання однією із сторін умов договору (пункт 5 частини 15 Типового договору).

Додатково звертаємо Вашу увагу на те, що статтею 62 Закону України «Про вищу освіту» визначено права осіб, які навчаються у закладах вищої освіти. Так, пунктом 27 частини 1 статті 62 Закону України «Про вищу освіту» встановлено, що особи, які навчаються у закладах вищої освіти, мають право на оскарження дій органів управління закладу вищої освіти та їх посадових осіб, педагогічних і науково-педагогічних працівників.

Для того, щоб оскаржити дій керівників навчального закладу, можна подати скаргу до Міністерства освіти і науки України в порядку передбаченому Законом України «Про звернення громадян». Також оскаржити дій керівників навчального закладу можна в судовому порядку.

При цьому, звертаємо Вашу увагу на те, що законодавство може встановлювати певні особливості укладення договору про надання освітніх послуг для студентів що вступили на магістратуру на умовах «перехресного вступу». Сутність «перехресного вступу» полягає в тому, що студенти з освітньо-кваліфікаційним рівнем бакалавра можуть вступати до навчальних закладів за будь-яким напрямом підготовки, навіть якщо він є відмінним від напряму, за яким вони вже здобули освіту. 

  • Коментарі
Завантаження коментарів...