антиКОРУПЦіЯ.in.ua

Сплата благодійних внесків у школі

Про що: 
Як уникнути незаконних поборів у школах

Сьогодні майже при кожній школі існують так звані «Благодійні фонди», куди батьків примушують у «добровільно-примусовому» порядку перераховувати кошти на підтримання потреб школи.

Прикриваючись голосними фразами, що такі пожертви є абсолютно добровільними, на практиці нерідко зустрічаються випадки, коли наявність оплачених внесків впливає на оцінку вашої дитини. Немає внесків – немає високої оцінки.

Що необхідно знати про такі «Благодійні Фонди»?

Головне, потрібно запам'ятати, що здача грошей в шкільні фонди – добровільна і будь-яка вимога з боку адміністрації школи незаконна. «Здавати або не здавати» – індивідуальне рішення, а будь-яке вимагання розцінюється як кримінальний злочин.

Також батькам важливо вимагати від адміністрації школи обґрунтованості і прозорості використання добровільно сплачених коштів.

А у випадку примусового стягнення таких коштів, негативних наслідків для дітей або батьків внаслідок несплати таких коштів, а також непрозорості їх використання - звертатися до місцевих органів міністерства освіти, до міністерства внутрішніх справ і до прокуратури з заявою про порушення адміністрацією школи законодавства України.

Положеннями Конституції України, Закону України «Про освіту» передбачено право громадян на безкоштовну освіту в усіх державних навчальних закладах та обов’язок держави (та її органів) забезпечити доступність та безоплатність дошкільної, повної загальної середньої, професійно-технічної, вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах тощо.

Тобто законодавчо в нашій державі встановлено, що освіта у школах та садках державної і комунальної власності безкоштовна. Вимагання коштів адміністрацією закладу, вчителями є незаконним та тягне кримінальну відповідальність відповідно до чинного законодавства.

Якщо ж Ви все таки вирішили добровільно сплатити внесок, слід знати, що Ви маєте право вимагати як благодійник

За Законом України «Про благодійну діяльність та благодійні організації» педагогічні й науково-педагогічні працівники навчальних закладів не мають права безпосередньо збирати кошти. Це є грубим порушенням і статті 56 Закону України «Про освіту». Порядок отримання благодійних (добровільних) внесків і пожертв від юридичних та фізичних осіб бюджетними установами і закладами освіти, охорони здоров'я, соціального захисту, культури, науки, спорту та фізичного виховання для потреб їх фінансування затверждений постановою Кабінету Міністрів України від 4.08.2000 № 1222.

Витрачають благодійні кошти так:

  1. за напрямами, визначеними благодійниками, тобто батьками;
  2. якщо благодійники (батьки) не вказали напрямів витрачання, це може зробити керівник навчального закладу, спрямувавши благодійні кошти на першочергові потреби, пов'язані з основною діяльністю.

Отже, батьки, які бажають, аби їхні благодійні внески витрачали за призначенням, мають вказувати, на які цілі їх надають. Керівник та бухгалтер зобов'язані, у свою чергу, забезпечити належне оформлення таких надходжень та їхнє цільове витрачання, дотримуючись озвучених правил.

Крім того, якщо у Вас є побоювання, що Ваші гроші витратять не за призначенням, то є можливість самостійно здійснювати контроль за зібраними коштами.

Ч.6 ст. 6 Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації» визначає, що благодійник або уповноважені ним особи мають право здійснювати контроль за цільовим використанням благодійної пожертви, у тому числі на користь третіх осіб.

І найважливіше – благодійники, які передали своє майно, кошти та інші матеріальні цінності до благодійної організації, мають право одержувати звіт про їх використання.

Щоб можна було вимагати звіт про належне цільове використання коштів, краще їх перераховувати, вказавши цільове призначення, наприклад «Кошти на ремонт підлоги школи №...» тощо. Наявність документального підтвердження (квитанція тощо) про внесення коштів на потреби школи дасть змогу в разі нецільового їх використання поскаржитися на незаконні дії представників закладів.

Також, аби полегшити процес контролю витрачання коштів, Ви можете вимагати надання рахунку благодійного фонду, створеного для потреб Вашої школи, а не виплачувати благодійні внески готівкою.

Крім того, Міністерство освіти на науки України надало роз’яснення щодо благодійних внесків (лист МОН від 05.09.2013 р. N 1/9-608 «Щодо благодійних внесків»).

При відстоюванні своїх прав можна посилатись і на вказаний лист.

Однак, якщо Вас все-таки шантажують і вимагають гроші, можна поскаржитись до правоохоронних органів. Ви маєте право подати заяву із зазначенням конкретних фактів та підписами батьків. На підставі такої заяви можуть порушити кримінальну справу.

Як повідомити про корупцію Ви можете дізнатись тут.

Також можна звернутись і до Державної інспекції навчальних закладів України.

Пам’ятайте!

Кримінальним кодексом України передбачено кримінальна відповідальність як за прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди (хабара) (ст. 368), так і за її пропозицію або надання неправомірної вигоди службовій особі (ст. 369).

Тобто до відповідальності притягається не тільки той, хто погоджується взяти чи бере хабар, а й той, хто його пропонує чи дає.

Інформаційно

За цим лінком можна ознайомитися зі статтею про діяльність благодійних фондів.

Необхідні документи: 

Пошук Інструкцій

Наші партнери

merezha.ua

 

Ресурсний центр ГУРТ