антиКОРУПЦіЯ.in.ua

Як оскаржити порушення права доступу до публічної інформації Уповноваженому Верховної Ради з прав людини

Про що: 
Дізнайтеся, чому інститут оскарження порушеного права на доступ до публічної інформації до омбудсмана є корисним замінником звернення до суду.

 

В законодавстві України відбулись зміни, відповідно до яких, зокрема, скарги щодо порушення права на доступ до публічної інформації і притягнення до адміністративної відповідальності подаються тепер не до прокуратури, а до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.

Протоколи про правопорушення тепер також мають право складати саме уповноважені особи секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.

Отже ми радимо звернутись за захистом свого порушеного права спочатку саме до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, а не до суду.

 

Як скаржитись

У скарзі, серед інших відомостей, повинно бути зазначено:

 • кому ви скаржитесь (Секретаріат Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008)
 • ваші ПІБ, телефон, е-мейл, поштова адреса
 • опис запитуваної інформації або документів і відомості про розпорядника публічної інформації, до якого ви звернулись з запитом (докласти копію вашого запиту)
 • посилання на лист-відповідь розпорядника інформації (з додаванням його до скарги) і опис його змісту із зазначенням причини ненадання публічної інформації
 • прохання провести перевірку на предмет вчинення адміністративних правопорушень посадовими особами  розпорядника публічної інформації у зв’язку з відмовою у наданні публічної інформації/документів
 • прохання притягти до адміністративної відповідальності осіб, які протиправно обмежили доступ до публічної інформації/документів
 • прохання направити до розпорядника публічної інформації акти реагування на порушення права на доступ до публічної інформації з метою їх усунення та надання запитуваних відомостей/документів.
 • опис додатків, дату і підпис

Які правові акти можуть бути використані для посилення скарги та її обґрунтування

Згідно з п. 8-1 частини 1 статті 255 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП) у справах про правопорушення, передбачені статтею 212-3 КУпАП (крім порушень права на інформацію відповідно до Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність»), протоколи про правопорушення мають право складати уповноважені особи секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.

Пункти 11, 12, 14 частини 1 статті 13 Закону України «Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини» передбачають, що Уповноважений Верховної Ради України з прав людини має право, зокрема:

 • направляти у відповідні органи акти реагування Уповноваженого у разі виявлення порушень прав і свобод людини і громадянина для вжиття цими органами заходів;
 • перевіряти стан додержання встановлених прав і свобод людини і громадянина відповідними державними органами, в тому числі тими, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, здійснюють виконання судових рішень,
 • вносити в установленому порядку пропозиції щодо поліпшення діяльності таких органів у цій сфері;
 • здійснювати інші повноваження, визначені законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини» зазначений закон поширюється на відносини, що виникають при реалізації прав і свобод людини і громадянина між громадянином України, незалежно від місця його перебування, іноземцем чи особою без громадянства, які перебувають на території України, та органами державної влади, органами місцевого самоврядування та їх посадовими і службовими особами.

Яким може бути результат оскарження

Результатом оскарження має бути поновлення порушеного права (надання Вам запитуваної інформації), а також може бути застосовано адміністративне покарання до конкретного порушника - розпорядника публічної інформації.

Як оскаржити порушення права доступу до публічної інформації керівнику органу, в якого запитували інформацію, ви можете почитати тут.

Про відповідальність за порушення законодавства про доступ до публічної інформації ви можете почитати тут.

 

За додатковою довідкою Ви можете звернутись до гарячої лінії громадської приймальні Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини за телефонами:  044-253-75-89, 0-800-50-17-20

Пошук Інструкцій

Наші партнери

merezha.ua

 

Ресурсний центр ГУРТ